zjistit, jestli vitamin C může zabránit nebo léčit nachlazení

Když jste popotahoval a kýchání z chladu, můžete být v pokušení sáhnout po láhvi pilulek vitamínu C nebo pít pomerančový džus. Ale vitamin C prevenci či léčbě příznaků? Doposud důkaz je smíšený.

Vitamin C je živiny vaše tělo využívá, aby vás silné a zdravé. To pomáhá udržet vaše kosti, svaly a cévy. To vám také pomůže absorbovat železo.

Můžete získat vitamin C, když budete jíst ovoce a zeleninu, zejména pomerančů a dalších citrusových plodů. Je také prodává jako potravinový doplněk ve formě pilulek nebo žvýkacích tablet.

Tam bylo mnoho studií, ale výsledky nejsou konzistentní. Celkově lze říci, odborníci najít malou nebo žádnou dávku, pokud používáte vitamin C pro prevenci nebo léčbu nachlazení.

V roce 2010, výzkumníci se podíval na všechny studie a zjistili, že užívání vitaminu C každý den nezabránil počet nachlazení, že člověk dostal. V některých případech je také zlepšení příznaků. Nicméně, vitamin C nepomohlo, pokud ji lidé vzali poté, co vykazoval známky onemocní.

Výsledky byly různé pro lidi, kteří byli ve velmi dobré fyzické kondici, jako je maraton běžců. Takoví lidé, kteří každý den vzali vitaminu C snížit své riziko nachlazení na polovinu.

Takže co to všechno znamená?

Pokud budete mít alespoň 0,2 gramů každý den vitamínu C, budete pravděpodobně nebude mít méně nachlazení, ale může to skončit nebo dva rychleji den.

Obecně platí, že vitamin C není ublížit, pokud si to tím, že jí potraviny, jako ovoce a zeleninu. Pro většinu lidí, je to také v pořádku, pokud budete mít doplňky v doporučeném množství.

Vyšší dávky vitaminu C (více než 2000 miligramů na den) může vyvolat ledvinové kameny, nevolnost a průjem.

Promluvte si se svým lékařem, pokud uvažujete o užívání vitamínu C prášky a dejte o něm vědět jakýchkoli jiných potravinových doplňků, které používáte.

ZDROJ; Národní institut pro alergie a infekční choroby: “Běžné nachlazení; PubMed:” příjem vitamínu C a zinku a rizika nachlazení: kohortě studie; Mayo Clinic: “nachlazení: co funguje a co ne, co nemůže ublížit; Medscape:” Vitamin C může být účinný proti Běžné nachlazení především ve zvláštních skupin; Douglas, R. Cochrane Collaboration, záležitost 3, John Wiley & Sons Ltd., 2007; Linus Pauling Institute; UPTODATE: “Rýma u dospělých: Léčba a prevence.