plicní onemocnění a stavy

Dýchání je složitý proces. V případě zranění, nemoci nebo jiné faktory ovlivnit nějakou část procesu, můžete mít potíže s dýcháním.

Například jemné chloupky (řasinky), které lemují vaše horních cest dýchacích nemusí past všechny choroboplodné zárodky dýcháte dovnitř. Tyto bakterie mohou způsobit infekci ve svých průdušek (bronchitidy), nebo hluboko v plicích (pneumonie). Tyto infekce způsobují hromadění hlenu a tekutiny, která zužuje dýchací cesty a omezení proudění vzduchu dovnitř a ven z plic.

Máte-li astma, dýchání v určitých látek, že jste citliví na může vyvolat dýchací cesty se zúží. To ztěžuje proudění vzduchu dovnitř a ven z plic.

Po dlouhou dobu, dýchání v cigaretovém kouři nebo látek znečišťujících ovzduší může poškodit dýchací cesty a vzdušné vaky. To může vést k onemocnění zvané COPD (chronická obstrukční plicní nemoc). CHOPN brání správné proudění vzduchu dovnitř a ven z plic a mohou bránit výměnu plynů ve vzduchových vaků.

Důležitým krokem k dýchání je pohyb bránici a jiné svaly na hrudníku, krku a břicha. Tento pohyb umožňuje nádechu a výdechu. Nervy, které běží z vašeho mozku do těchto svalů kontrolovat jejich pohyb. Poškození těchto nervů v horní části míchy může způsobit dýchací zastavit, pokud není stroj používán, který vám pomůže dýchat. (Tento stroj se nazývá ventilátor nebo respirátor.)

Stálý průtok krve v drobných cév, které obklopují vaše vzdušné vaky má zásadní význam pro výměnu plynů. Dlouhé období nečinnosti nebo chirurgický zákrok může způsobit krevní sraženiny se nazývá plicní embolie (PE) blokovat plicní tepnu. PE může snížit nebo zablokovat průtok krve v drobných cév a brání výměně plynů.