obývací pokoj s idiopatickou plicní fibrózou

Žádný lék je k dispozici pro idiopatické plicní fibrózy (IPF) Zatím. Vaše příznaky mohou zhoršovat v průběhu času. Jak se vaše příznaky zhorší, nemusí být schopen dělat mnoho věcí, které jste udělali předtím, než jste měli IPF.

Nicméně, změny životního stylu a trvalá péče vám může pomoci zvládnout nemoc.

Pokud máte stále kouří, nejdůležitější věc, kterou můžete udělat, je přestat kouřit. Promluvte si se svým lékařem o programech a produktech, které vám pomohou přestat kouřit. Také se snaží vyhnout pasivnímu kouření. Zeptejte se členy rodiny a přátele, aby nekouřili před vámi, nebo u vás doma, auto, nebo na pracovišti.

Změny životního stylu

Pokud máte potíže s odvykání kouření sami, zvažte připojení podpůrnou skupinu. Mnoho nemocnic, pracoviště a společenské skupiny nabízet výuku na pomoc lidem přestat kouřit.

Průběžné péče

Pro více informací o tom, jak přestat kouřit, přejít na zdravotní témata kouření a tvoje srdce článku a na webových stránkách “Váš průvodce na zdravé srdce.” I když tyto zdroje se zaměřují na zdraví srdce, jsou to obecné tipy, jak přestat kouřit.

Zůstat aktivní může pomoci jak s vaší tělesné a duševní zdraví. Fyzická aktivita může pomoci udržet si své síly a plicní funkce a snížení stresu. Zkuste mírné cvičení, jako je chůze nebo jízda na stacionárním kole. Zeptejte se svého lékaře o použití kyslíku při cvičení.

Jak se váš stav záloh na invalidním vozíku nebo motorových skútrů, nebo zůstat zaneprázdněn činností, které nejsou fyzické v přírodě.

Také byste měli dodržovat zdravý jídelníček. Zdravá strava obsahuje celou řadu druhů ovoce a zeleniny. Obsahuje také celá zrna, bez tuku nebo nízkotučné mléčné výrobky a bílkovin potraviny, jako je libové maso, drůbež bez kůže, mořské plody, zpracované sójové výrobky, ořechy, semena, fazole a hrách.

Zdravá strava s nízkým obsahem sodíku (sůl), přidaných cukrů, pevných tuků a rafinovaných obilovin. Pevné tuky jsou nasycené tuky a trans mastných kyselin. Rafinované zrna pocházejí ze zpracování celých zrn, což má za následek ztrátu živin (jako jsou dietní vlákniny).

Jíst menší, častější jídla může zmírnit žaludeční plnosti, který může dělat to těžko dýchat. Pokud potřebujete pomoc s vaší stravě, požádejte svého lékaře, aby zajistil dietologem pracovat s vámi.

Pro více informací o těchto zdravé výživy, přejděte na NHLBI je “Váš průvodce Snížení krevního tlaku s DASH” a americkým Ministerstvem webu zemědělství je ChooseMyPlate. Oba zdroje poskytují obecné informace o zdravé výživě.

Získání dostatek odpočinku může zvýšit vaši energii a vám pomohou vypořádat se se stresem žít s vážném stavu, jako je IPF.

Snažte se udržet pozitivní přístup, relaxační techniky vám může pomoci udělat. Tyto techniky mohou také pomůže vyhnout nadměrnému příjmu kyslíku způsobené napětím nebo přepracované svaly.

Vyhnout se situacím, které mohou vaše příznaky horší. Například, vyhnout se v letecké dopravě nebo žijí v nebo na cestách do vysokých nadmořských výškách, kde vzduch je tenký a množství kyslíku ve vzduchu je nízká.

Pokud máte IPF, budete potřebovat pokračující lékařskou péči. Pokud je to možné, usilovat o léčbu od lékaře, který se specializuje na IPF. Tito odborníci často se nacházejí na významných lékařských center.

Léčba může zmírnit vaše příznaky a dokonce zpomalit nebo zastavit fibrózy (zjizvení). Sledujte svůj léčebný plán, jak Vám lékař doporučí. Například

Jak se váš stav zhoršuje, může být potřeba oxygenoterapie na plný úvazek. Někteří lidé, kteří mají IPF provádět přenosný kyslík, když jdou ven.

Život s IPF může vyvolat strach, úzkost, deprese a stres. Mluvit o tom, jak se cítíte se svým týmem zdravotní péče. Mluvit s profesionálním poradcem také může pomoci. Pokud jste velmi depresivní, může lékař doporučit léky nebo jiné druhy ošetření, které mohou zlepšit kvalitu vašeho života.

Spojení pacienta podpůrné skupiny vám mohou pomoci přizpůsobit životu s IPF. Můžete vidět, jak ostatní lidé, kteří mají stejné příznaky vyrovnali s nimi. Promluvte si se svým lékařem o místních podpůrných skupin nebo u ploše lékařském centru.

Podpora ze strany rodiny a přátel může také pomoci zmírnit stres a úzkost. Nechte své blízké vědět, jak se cítíte a co mohou udělat, aby vám pomohl.

Emocionální problémy a podpora