Nový obranný mechanismus proti dengue identifikovány v komárů

Horečka dengue je způsobena některou ze čtyř sérotypů viru dengue, z nichž všechny jsou přenášeny komáry. Je zajímavé, že komáři mají vrozenou imunitní systém, který je schopen účinně bránit proti celé řadě virů, včetně horečky dengue.

Mosquito imunitní odpovědi jsou do značné míry koordinovány třemi signálních drah: Mýtné se imunodeficience (IMD) a měničů kináza-signál Janus a aktivátor transkripce (JAK-STAT) dráhy. Předchozí studie ukázaly, že dobře charakterizované Toll a IMD cesty se účastní anti-dengue reakce komára. Nicméně, až dosud relativně málo je známo o úloze JAK-STAT.

theernment podporované vědci z Johns Hopkins University zkoumali imunitní systém Aedes aegypti, primární komára vektoru dengue, zjistit, co, pokud vůbec, část JAK-STAT hraje v regulaci dengue infekce. Pod vedením Dr. George Dimopolous, tým objevil, že dengue virové nákazy A. aegypti komárů se ve skutečnosti aktivuje JAK-STAT imunní signální dráhu. Výzkumní pracovníci zjistili, že náchylnost komára pro dengue virus infekce se zvyšuje, když je JAK-STAT je potlačen, a že komáři stávají odolnější proti viru, když je negativním regulátorem JAK-STAT, PIA protein, je tlumičem.

Tyto výsledky ukazují, že JAK-STAT je důležitým prvkem boje s komáry imunitního systému proti dengue viry a naznačují, že tato cesta může jednat nezávisle na drah Toll a IMD. Taková znalost je důležitá, protože určuje další cestu k blokování přenosu tohoto dengue na člověka.

Souza-Neto J et al. Evoluční zachována funkce dráhy JAK-STAT v anti-dengue obrany. Publikováno online před tiskem 1. října 2009, doi: 10,1073 / pnas.0905006106.