nejčastější dotazy týkající se revmatoidní artritidou (RA)

Postihující více než dva miliony lidí, revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které způsobuje, že tělo se obrátit na sebe, napadat tkáně, která normálně pomáhá chránit a zachovat funkci kloubů. Je to nejčastěji začíná ve 30. a 40. letech a počet žen postižených z číselných muže o tři ku jedné.

Nejzřejmější příznaky RA jsou bolest, zarudnutí a otok v okolí specifických kloubů, ve vzoru, který má vliv na obou stranách těla současně. Nejběžnější spáry, které mají být ovlivněny, jsou

V některých symptomů případy revmatoidní artritidou, zejména bolest, otoky a ztuhlost, rozvíjet rychleji, někdy během několika týdnů. Ve většině případů, nástup je postupný, s jen několik příznaků se objeví na první, takže je snadno zaměnit RA s jinými typy artritidy nebo jiných podmínek, které způsobují bolest kloubů.

Pro mnoho lidí, RA ochabne a toky – způsobuje “světlice” nebo “útoky” následované obdobím méně příznaků a jen zřídka jít do odpuštění. Běžněji světlice nadále dochází v průběhu let.

Bez léčby, stav se obvykle se zhoršují, což vede ke společnému deformity a poškození. Někdy mohou být zapojeny další orgány. To může způsobit zánět osrdečníku (perikarditida) a plic (zánět pohrudnice). Zánět slzných a slinných žláz může také nastat, což způsobuje problém, známý jako syndrom Sjögrenův. Zánět oka může dojít k (uveitida, skleritida) stejně.

Často je diagnóza RA je podporovaný testy, které vyloučí jiné onemocnění. To znamená, že nejspolehlivější a běžně používaný test k diagnóze RA je krevní test, který se dívá na specifické protilátky známé jako “revmatoidní faktor” a nověji protilátek anti-CCP. Většina lékařů také provést další menší specifické krevní testy, jejichž cílem je měřit zánětu včetně, sedimentace erytrocytů (ESR) a C-reaktivního proteinu (CRP). Vzhledem k tomu, anémie může vyplývat z RA, je počet červených krvinek, je také důležité. Rentgenové paprsky mohou být v některých případech užitečné při diagnostikování společných změn, ale obvykle ne v průběhu prvních tří až šesti měsíců.

Nejnovější výzkumy ukazují, že existuje genetická složka pro RA, takže ano, vy i vaše děti budou mít větší než průměrné riziko.

Cílem všech léčba RA je k úlevě od bolesti a snížit zánět, zpomalit nebo zastavit poškození kloubů a ke zlepšení pocitu pohody, a zlepšení funkce kloubů. Naštěstí v posledních několika letech došlo k rostoucí důkazy, že brzy, agresivní léčba, často s několika léky, může dosáhnout toto všechno.

Několik typů operací se někdy používá k léčbě pacientů s revmatoidní artritidou s těžkým poškozením kloubů. Mezi nejčastější patří kloubní náhradu a rekonstrukci šlach. Přínosy a rizika chirurgie jsou vysoce individuální, a experti říkají, že je nutno rozhodnout případ od případu, často určuje celkový zdravotní stav pacienta a konkrétním stavu postiženého kloubu.

K dnešnímu dni žádná vědecká studie prokázala, že mění svůj jídelníček buď zhoršit, nebo zmírnit příznaky RA. To znamená, že mnozí jedinci anecdotally hlásí, že některé potraviny se mají obnovovat vliv na symptomy, zatímco jiné se zdají poskytnout úlevu. Poslední výzkum také ukazuje, že omega-3 mastné kyseliny (nalézt ve studené vodě ryby, lněná semena, vlašské ořechy, a dalších potravin), může snížit některé zánětu způsobeného RA. Kromě toho se ukazuje, že strava s vysokým obsahem nasycených tuků nebo rostlinných olejů může zvýšit zánětlivou reakci, a tím přispět ke společnému a tkání zánětu.

Doplňků glukosamin a chondroitin bylo prokázáno, že mají určitý mírný vliv na obnovení zdraví chrupavky poškozené osteoartritidou (také známý jako degenerativní artritida). Vzhledem k tomu, že nemají vliv na zánět, že se předpokládá, že nesmí být užitečné pro lidi s revmatoidní artritidou.

Ačkoli lékaři kdysi věřil, že odpočívá klouby a vyhnout se cvičení je nejlepší recept na RA, dnes to už není pravda. Výzkum ukázal, že mírné fyzické aktivity na pravidelném základě může pomoci udržet klouby ohebné déle, stejně jako svalová síla zvýšit a zlepšit celkovou srdce a zdraví plic.

ZDROJE

Stephen Honig, MD, MSc, revmatolog, NYU Mediální centrum / nemocnice pro onemocnění kloubů; Profesor klinický asistent, NYU School of Medicine.

Artritida nadace: “Revmatoidní artritida – pacient Informační příručka .; Arthritis Foundation:” Artritida Dnešní Supplement Guide “.

Národní institut artritidy a pohybového systému a kožních nemocí: “revmatoidní artritidy – Fakta .; Národní institut artritidy a pohybového systému a kožních nemocí:” Leták na zdraví: Revmatoidní artritida, květen 2004 .; Vysoká škola revmatologie: “Artritida vzdělávání pacientů.”

Vysoká škola revmatologie: “Směrnice pro řízení revmatoidní artritidy .; Medicindent:”. Revmatoidní faktor ”

Medicindent: “Revmatoidní artritida lékaře souvisejících s jeho odpovědi.”