komár mikroRNA nezbytný pro metabolismus a reprodukci

Menší populace komárů vede k menšímu přenosu nemoci

Odkaz s

V nové studii, theernment financované vědci z University of California, Riverside, zjistil, že snížení hladiny jedné malé RNA, miR-275, v komára Aedes aegypti může zastavit důležité metabolické a reprodukční funkce. A. aegypti komáři přenášejí UE a Chikungunya viry Deng, takže nové poznatky by mohly přispět k narušení schopnosti komára mohl způsobit onemocnění člověka. Studie byla zveřejněna v prosinci 2010 v Proceedings of the National Academy of Sciences.

genom komára obsahuje tisíce malých nekódujících RNA prameny, které mají vliv na produkci proteinů, které regulují vývoj, růst buněk a reprodukci. MikroRNA, druh malých RNA, která je obvykle 20-25 párů bází, působit vazbou na messenger RNA a narušuje jejich překlad do proteinových produktů.

Zjistili jsme, že microRNA hraje klíčovou roli v regulačních vitálních funkcí komára jako vektoru, “uvedl autor studie Alexander Raikhel, Ph.D. Funkce regulované miR-275 patří trávení krve, vylučování tekutin a vývoj vajíček. Ačkoli tyto kroky životní cyklus se uskuteční poté, co komár kousne člověka nebo zvířete, přerušovat tyto části komár životního cyklu sníží přenos chorob v příští generaci komárů snížením přežití a rozmnožování. V případě, že celkový počet komárů jde dolů, méně infikované komáry by kousat lidi, a přenos choroby by také klesat.

Význam miR-275 by mohla být hybnou silou při tlumení nákaz úsilí. Například zavedení genu disruptor, který snižuje hladinu miR-275 v populace komárů by mohly být použity pro inhibici přenosu dengue a Chikungunya lidem. Vzhledem k tomu, komár životního cyklu trvá jen asi 6-8 týdnů, přičemž pouhých 1-2 týdny ve stádiu dospělosti, úspěšná snaha o snížení populace komárů by dělat rozdíl rychle.

Výzkumní pracovníci jsou v současné době pracuje na vytvoření transgenní komára s nižšími úrovněmi miR-275. Případné další směry zahrnují studium genové cílů miR-275 pochopit, jak jsou vzájemně propojeny, a rozšíření vyhledávání na dalších mikroRNA, které mají vliv na ostatní fáze procesu komár životního cyklu.

Bryant B, Macdonald W, Raikhel AS. (2010). microRNA miR-275 je nezbytný pro trávení krve a vývoj vajíček ve komára Aedes aegypti. Proc Natl Acad Sci.107 (52): 22381 – 22383 (2010).

V tomto vydání: Narušení životní cyklus dengue komárů. Proc Natl Acad Sci. 107 (52): 22361 – 22362.