guma guar: použití, nežádoucí účinky, interakce a varování

Cyamopsis psoraloides, Cyamopsis tetragonoloba, Cyamopsis tetragonolobus vláknina, Dolichos psoraloides, Farine de Guar, Fibre ALIMENTAIRE, Goma Guar, Gomme de Guar, Gomme de Jaguar, Guar mouka, indický Guar rostlin, Jaguar Gum, Psoralea Tetr ..; Viz Všechny názvy Cyamopsis psoraloides, Cyamopsis tetragonoloba, Cyamopsis tetragonolobus vláknina, Dolichos psoraloides, Farine de guar, Fibre ALIMENTAIRE, Goma guar, Gomme de guar, Gomme de Jaguar, Guar mouka, indický Guar závod, Jaguar guma, Psoralea tetragonoloba; Anonymní

Guarová guma je vlákno ze semen rostliny guar; Guarové gumy se používá jako projímadlo. Používá se také pro léčbu průjmu, syndrom dráždivého tračníku (IBS), obezita a diabetes, pro snížení cholesterolu a pro prevenci “kornatění tepen” (ateroskleróza); V potravinách a nápojích, guarová guma se používá jako zesílení, stabilizaci, pozastavení, a pojivo; Ve zpracovatelském průmyslu, guarová guma se používá jako pojivo ve formě tablet, a jako zahušťovadlo v pleťové vody a krémy.

Guarová guma je vlákno, které normalizuje obsah vlhkosti stolici, absorbuje přebytečnou tekutinu v průjem, a změkčovat stoličku v zácpě. To také může pomoci snížit množství cholesterolu a glukózy, která je absorbována v žaludku a střev; Tam je nějaký zájem o využití guarová guma pro hubnutí, protože se rozšiřuje ve střevě, což způsobuje pocit plnosti. To může snížit chuť k jídlu.

Možná Efektivní fo; Zácpa. Vezmeme-guar ústy Zdá se, ulevit od zácpy u některých lidí; Průjem. Přidání konkrétní guarové gumy produkt (Benefiber Novartis Nutrition) na krmení trubice vzorce uvedeného pacientům intenzivní péči může zkrátit epizody průjmu a snížit počet tekutých stolic. Tento produkt guarové gumy také zdá, že zkrácení epizody průjmu u dětí s průjmem. Nicméně, guarová guma Nezdá se, že zlepšení průjem u dospělých s cholery; Vysoká hladina cholesterolu (hypercholesterolémie). Přičemž guarovou gumu Zdá se, že snížení hladiny cholesterolu v krvi u lidí s vysokou hladinou cholesterolu. Guma guar a pektin, které bylo přijato s malým množstvím nerozpustné vlákniny, také nižší celkové a “špatného” LDL cholesterolu (LDL), ale nemají vliv na “dobré” high-density lipoprotein (HDL) cholesterolu nebo jiných tuků v krvi nazvaný triglyceridy; Vysoký krevní tlak (hypertenze). Přičemž guarová guma s každým jídlem může vést ke snížení krevního tlaku u lidí s vysokým krevním tlakem. Nicméně, účinky guarové gumy se zdají být méně než účinky jitrocelových slupek; Syndrom dráždivého tračníku (IBS). Vezmeme-guar ústy může vést ke snížení bolesti žaludku a zlepšují funkci střev a kvalitu života u lidí s IBS; Možná Neefektivní fo; Ztráta váhy. Vezmeme-guar ústy Nezdá se, že pomoci lidem zhubnout; Nedostatečná Evidence fo; Prevenci průjmu v důsledku léčby rakoviny (chemoterapie). Předčasné výzkum naznačuje, že přidání guarové gumy na probiotické Lactobacillus rhamnosus GG nesnižuje průjmu u lidí, kterým léčbu rakoviny s léky 5-fluorouracil; Diabetes. Některé starší výzkumy naznačují, že užívání guarové gumy s jídlem by mohlo snížit po jídle hladinu cukru v krvi u lidí s diabetem 1. typu. Účinnost guarové gumy v diabetu typu 2 je nejasné, jak je výzkum v této oblasti je v rozporu; porucha jater v těhotenství (intrahepatální cholestáza). Předčasné výzkum naznačuje, že na základě zvážení konkrétního granulovaný guarové gumy produkt (Guarem) nesnižuje svědění nebo zlepšit funkce jater u těhotných žen se zvláštním jaterního onemocnění zvané intrahepatální cholestáza; Kornatění tepen (ateroskleróza); Ostatní podmínky. Další důkaz je potřeba hodnotit účinnost guarové gumy pro tyto účely.

Guma guar je pravděpodobné, že SAFE pro většinu lidí, pokud jsou užívány ústy nejméně 8 uncí tekutiny. Voda je důležitá, protože se tak snižuje možnost udušení nebo vytvoření zablokování ve střevě; Vedlejší účinky zahrnují zvýšenou produkci plynu, průjem a řídkou stolici. Tyto nežádoucí účinky obvykle snížit nebo zmizí po několika dnech používání. Vysoké dávky guarové gumy nebo není dostatek pitné kapaliny s dávkou guarové gumy může způsobit ucpání jícnu a střev; Zvláštní opatření a upozornění: Těhotenství a kojení: Užívání guarové gumy v průběhu těhotenství v typických množstvích je možná v bezpečí. Ale ne natolik, je známo o bezpečnosti užívání guarové gumy během kojení. Zůstat na bezpečné straně a vyhnout se používání; Diabetes: Guma guar mohl snížit hladinu cukru v krvi u některých lidí. Dávejte pozor na příznaky nízké hladiny krevního cukru (hypoglykémie) a sledovat hladinu cukru v krvi opatrně, pokud máte cukrovku a použití guarové gumy; Gastrointestinální (GI) obstrukce: Neužívejte guarové gumy, pokud máte stav, který způsobuje obstrukci nebo zúžení jícnu nebo střev; Nízký krevní tlak: Guma guar mohly snížit krevní tlak. V teorii, přičemž guarová také, aby krevní tlak stát u lidí s nízkým krevním tlakem příliš nízká; Operace: Vzhledem k tomu, guarová guma může mít vliv na hladinu glukózy v krvi, existuje obava, že by to mohlo narušit hladiny glukózy v krvi v průběhu a po operaci. Přestat brát Guma guar nejméně 2 týdny před plánovaným operaci.

Ethinylestradiol je forma estrogenu, které je v některých estrogenových přípravků a antikoncepční pilulky. Guma guar může snížit kolik ethinylestradiol tělo absorbuje. Přičemž guarová guma spolu s přípravky obsahujícími estrogen může snížit účinnost estrogenu.

Guma guar může dojít ke snížení hladiny cukru v krvi. Diabetes léky jsou také použity ke snížení hladiny cukru v krvi. Vezmeme-guarové gumy společně s diabetem léky může způsobit hladina cukru v krvi jít příliš nízká. Sledovat hladinu cukru v krvi pečlivě. Možná je třeba změnit dávku vašeho diabetu léky; Některé léky používané k léčbě cukrovky patří glimepirid (Amaryl), glyburid (DiaBeta, Glynase PRESTAB, Micronase), inzulín, pioglitazon (Actos), rosiglitazon (Avandia), chlorpropamid (Diabinese), glipizidu (Glucotrol), tolbutamid (Orinase) a další ,

Guma guar může snížit, kolik metformin tělo absorbuje. Přičemž guarová guma spolu s metforminem může snížit účinnost metforminu.

Guma guar může snížit, kolik penicilin tělo absorbuje. Vezmeme-guarové gumy společně s penicilinem může snížit schopnost penicilinu v boji proti infekci.

Někteří lidé se obávají, že guma guar může snížit, kolik digoxin tělo absorbuje. Je však nepravděpodobné, že guma guar významně ovlivní digoxin vstřebávání.

Tyto dávky byly studovány ve vědeckém výzk; BY mout; Na zácpu: 12 gramů za den. Začít s malou dávkou 4 g na den a zvýšení dávky pomalu v průběhu času se omezilo nežádoucí gastrointestinální (GI) vedlejší účinky; U diabetu: 15 gramů za den; Ke snížení hladiny cholesterolu: 15 gramů na den v guarové gumy a navíc pektinu v kombinaci s 5 g nerozpustné vlákniny; Syndromu dráždivého střeva (IBS): 5 gramů částečně hydrolyzovaného guarové gumy (PHGG). PHGG je guarové gumy, která byla chemicky ošetřena, aby bylo rozpustit v kapalinách a udržovat ji před rozkladem kyselinou nebo tepla.

Reference

Adam, T. C. a Westerterp-Plantenga, M. S. glukagonu podobný peptid-1 uvolnění a pocit sytosti po zákroku živin v normální hmotností a obézních jedinců. Br.J.Nutr. 200; 93 (6): 845-851.

Adkin, DA, Kenyon, CJ, Lerner, EI, Landau, I., Strauss, E., Caron, D., Penhasi, A., Rubinstein, A., a Wilding, IR Použití scintigrafie poskytnout “důkaz pojem “pro nové polysacharidů přípravků určených pro podání do tlustého střeva léků. Pharm.Res. 199; 14 (1): 103-107.

Alam, NH, Ashraf, H., Sarker, SA, Olesen, M., Troup, J., Salam, MA, Gyr, N., a Meier, R. Účinnost částečně hydrolyzovaný guar přidané orální rehydratační roztok v léčbě těžké cholery u dospělých. Trávení 200; 78 (1): 24-29.

Alam, NH, Meier, R., Rausch, T., Meyer-Wyss, B., Hildebrand, P., Schneider, H., Bachmann, C, Minder, E., Fowler, B., a Gyr, K . Účinky částečně hydrolyzovaného guarové gumy o intestinální absorpce sacharidů, bílkovin a tuků: a double-blind kontrolovaná studie u dobrovolníků. Clin.Nutr. 199; 17 (3): 125-129.

Alam, N. H., Meier, R., Sarker, S. A., Bardhan, P. K., Schneider, H., a Gyr, N. částečně hydrolyzované guarové gumy doplněna rozmělněné kuřecí stravu přetrvávajícího průjmu: randomizované kontrolované studii. Arch.Dis.Child 200; 90 (2): 195-199.

Alam, NH, Meier, R., Schneider, H., Sarker, SA, Bardhan, PK, Mahalanabis, D., Fuchs, GJ, a Gyr, N. Částečně hydrolyzovaný guar, doplněné řešení orální rehydratační v léčbě akutní průjem u dětí. J.Pediatr.Gastroenterol.Nutr. 200; 31 (5): 503-507.

Altaf, S. A., Yu, K., Parasrampuria, J., a Friend, D. R. Guma guar založené na uvolňování diltiazem trvalé. Pharm.Res. 199; 15 (8): 1196-1201.

Anderson, J. W. Potravinářská vlákna, komplexní sacharidy a ischemická choroba srdeční. Can.J.Cardiol. 199; 11 Suppl G: 55G-62g.

Aro, A., Uusitupa, M., Voutilainen, E., a Korhonen, T. Účinky guarové gumy v mužských pacientů s hypercholesterolemií. Am.J.Clin.Nutr. 198; 39 (6): 911-916.

Aro, A., Uusitupa, M., Voutilainen, E., Hersio, K., Korhonen, T., a Siitonen, O. Zlepšená diabetická kontrola a hypocholesterolaemic účinku vyvolaného dlouhodobou doplňky stravy s guarové gumy v typu 2 ( inzulinu nezávislý) diabetes. Diabetologia 198; 21 (1): 29-33.

Arsenio, L., Cavalli Sforza, L. T., Magnati, G., a Strata, A. [Klinické studie o použití deproteinizované guarové mouky v léčbě obezity]. Acta Biomed.Ateneo.Parmense. 198; 52 (4): 149-157.

Babu, G. V., Himasankar, K., Kumar, N. R., a Murty, K. V. Vliv degradace tlustého střeva polysacharidu na perorální biologickou dostupnost theofylinu z řízené uvolňování hydrofilních matricích. Boll.Chim.Farm. 200; 142 (10): 454-460.

Bazzano, L. A. Účinky rozpustné vlákniny na LDL cholesterolu a riziko ischemické choroby srdeční. Curr.Atheroscler.Rep. 200; 10 (6): 473-477.

Beattie, VA, Edwards, CA, Hosker, JP, Cullen, DR, Ward, JD a Read, NW Má přidání vlákno s nízkou spotřebou energie, vysokým obsahem sacharidů, s nízkým obsahem tuku strava žádnou výhodu pro péči o nově diagnostikovaných nadváhy typu II diabetici? Br.Med.J. (Clin.Res.Ed) 4-23-198; 296 (6630): 1147-1149.

Behall, K. M. Vliv rozpustných vláken na plazmatické lipidy, glukózové tolerance a minerální rovnováhy. Adv.Exp.Med.Biol. 199; 270: 7-16.

Behall, K. M., Scholfield, D. J., McIvor, M. E., Van Duyn, M. S., Leo, T. A., Michnowski, J. E., Cummings, C. C. a Mendeloff, A. I. Vliv guarové gumy z minerálních zůstatky v NIDDM dospělých. Diabetes Care 198; 12 (5): 357-364.

Belo, G. M., Diniz, Ada S., a Pereira, A. P. [Účinek částečně hidrolized guarové gumy-v léčbě funkční zácpy u hospitalizovaných pacientů]. ARQ Gastroenterol. 200; 45 (1): 93-95.

Bengmark, S. imunonutriční: úloha biosurfactants, vlákniny a probiotických bakterií. Výživa 199; 14 (7-8): 585-594.

Bhardwaj, P. K., Dasgupta, D. J., Prashar, B. S., a Kaushal, S. S. efektivní snížení LDL cholesterolu domácí rostlinného produktu. J.Indian Med.Assoc. 199; 92 (3): 80-81.

Birketvedt, G. S., Shimshi, M., Erling, T., a Florholmen, J. Zkušenosti s třemi různými doplňky vláken na snížení hmotnosti. Med Sci Monit. 200; 11 (1): I5-I8.

Blackburn, N. A. a Johnson, I. T. Vliv guarové gumy o viskozitě gastrointestinálním obsahu a na vychytávání glukózy z perfundované jejunu u krys. Br.J.Nutr. 198; 46 (2): 239-246.

Blackburn, N. A., Holgate, A. M., a Read, N. W. Má guma guar zlepšení postprandiální hyperglykémie u člověka snížením tenkého střeva kontaktní plochu? Br.J.Nutr. 198; 52 (2): 197-204.

Blackburn, N. A., Redfern, J. S., Jarjis, H., Holgate, A. M., Hanning, I., Scarpello, J. H., Johnson, I. T. a Read, N. W. Mechanismus účinku guarové gumy pro zlepšení tolerance glukózy u člověka. Clin.Sci (Lond) 198.; 66 (3): 329-336.

Blake, D. E., Hamblett, C. J., Frost, P. G., Judd, P. A., a Ellis, R. P. chléb s přídavkem depolymerován guarové gumy snižuje koncentraci cholesterolu v plazmě u hypercholesterolemických lidských subjektů. Am.J.Clin.Nutr. 199; 65 (1): 107-113.

Brennan, C. S. Potravinářská vlákna, glykemickou odezvu, a diabetes. Mol Nutr Food Res 200; 49 (6): 560-570.

Bruttomesso, D., Briani, G., Bilardo, G., Vitale, E., Lavagnini, T., Marescotti, C., Duner, E., Giorato, C., a Tiengo, A. Střednědobým efekt z přírodních nebo těžebního vlákniny na plazmatických aminokyselin a lipidů v 1. typu diabetiků. Diabetes Res.Clin.Pract. 2-15-198; 6 (2): 149-155.

Burrows, R. F., Clavisi, O. a Burrows, E. Intervence pro léčbu cholestázou v těhotenství (Cochrane Review). Cochrane Database.Syst Rev 200; 4: CD000493.

Butt, M. S., Shahzadi, N., Sharif, M. K., a Nasir, M. Guma guar: zázrak terapie hypercholesterolemie, hyperglykémie a obezita. Krit Rev.Food Sci.Nutr. 200; 47 (4): 389-396.

Calvo-Rubio, Burgos M., Montero Perez, FJ, Campos, Sanchez L., Barco, Enriquez C., Ruiz, Aragon J., a Tapia, Berbel G. [Využití guarové gumy jako doplněk k obvyklé stravy v diabetu 2. typu. Dlouhodobá studie]. Aten.Primaria 198; 6 Spec No: 20-5, 28.

Cameron-Smith, D., Collier, G. R., a O’Dea, K. Vliv rozpustné dietní vlákniny na viskozitě gastrointestinálních obsahu a akutní glykemické odezvy u krys. Br.J.Nutr. 199; 71 (4): 563-571.

Castro, I. A., Monteiro, V. C., Barroso, L. P., a Bertolami, M. C. Vliv eikosapentaenové / dokosahexaenová mastných kyselin a nerozpustných vláken na krevní lipidy jedinců zařazených do různých úrovní lipidemia. Výživa 200; 23 (2): 127-137.

Chourasia, M. K. a Jain, S. K. Farmaceutické přístupy k tlustého střeva cílené systémy dodávání léčiv. J.Pharm.Pharm.Sci. 200; 6 (1): 33-66.

Chourasia, M. K. a Jain, S. K. polysacharidy pro tlustého střeva cílené podávání léků. Drug Deliv. 200; 11 (2): 129-148.

Cicero, AF, DeRosa, G., Manca, M., Bove, M., Borghi, C., a Gaddi, AV jiný účinek psyllia a guarové doplněk stravy na regulaci tlaku krve v hypertenzní pacientů s nadváhou: půlročního, randomizované klinické studii. Clin.Exp.Hypertens. 200; 29 (6): 383-394.

Cohen, M., Leong, V. W., Salmon, E., a Martin, F. I. Role guaru a vlákniny v řízení diabetes mellitus. Med.J.Aust. 1-26-198; 1 (2): 59-61.

Demin, A. A. a Mitrokhin, V. E. [Účinnost kombinované léčbě hypercholesterolemie s gemfibrozilem a guarové gumy]. Kardiologiia. 199; 33 (6): 26-28.

Diaferia, A., Nicastri, P. L., Tartagni, M., Loizzi, P., Iacovizzi, C., a Di, Leo A. ursodeoxycholová kyselina terapie u těhotných žen s cholestázou. Int.J.Gynaecol.Obstet. 199; 52 (2): 133-140.

Dikeman, C. L., Murphy, M. R. a Fahey, G. C., Jr. Vláknina ovlivnit viskozitu roztoků a simulované lidského žaludku a tenkého střeva tráveniny. J Nutr 200; 136 (4): 913-919.

Edwards, C. A., Blackburn, N. A., Craigen, L., Davison, P., Tomlin, J., Sugden, K., Johnson, I. T. a Read, N. W. Viskozita potravinářských dásní stanovena in vitro v souvislosti s jejich hypoglykemických akce. Am J Clin Nutr 198; 46 (1): 72 až 77.

Ellis, R. P., Dawoud, F. M., a Morris, R. E. glukózy v krvi, v plazmě inzulín a senzorické odpovědi na guarová obsahující pšenice chleby: účinky molekulové hmotnosti a velikosti částic guarové gumy. Br.J.Nutr. 199; 66 (3): 363-379.

Ellis, P. R., Kamalanathan, T., Dawoud, F. M., Strange, R. N., a Coultate, T. P. Vyhodnocení guarové sušenek pro použití při řízení diabetu: testy fyziologických účinků a chutnost v nediabetických dobrovolníků. Eur.J.Clin.Nutr. 198; 42 (5): 425-435.

Fairchild, R. M., Ellis, R. P., Byrne, A. J., Luzio, S. D., a Mir, M. A. Nová cereálie obsahující guarovou gumu snižuje postprandiální hladinu glukózy v plazmě a koncentrace inzulínu v normální hmotností lidských subjektů. Br.J.Nutr. 199; 76 (1): 63-73.

Fernandez, M. L. Rozdílné mechanismy plazmového LDL snížení o dietní vlákniny v morčete: specifické následky pektinu, guarové gumy a psyllium. J.Lipid Res. 199; 36 (11): 2394-2404.

Fernandez, M. L., Vergara-Jimenez, M., Conde, K., Behr, T., a Abdel-Fattah, G. nařízení apolipoproteinu B lipoproteinů obsahujících dietní rozpustné vlákniny u morčat. Am.J.Clin.Nutr. 199; 65 (3): 814-822.

Frezza, M., Pozzato, G., Chiesa, L., Stramentinoli, G., a Di Padova, C. Zrušení intrahepatální cholestázy těhotenství u žen po vysoké dávky S-adenosyl-L-methionin správy. Hepatology 198; 4 (2): 274-278.

Fried, M., Erlacher, U., Schwizer, W., Lochner, C., Koerfer, J., Beglinger, C., Jansen, JB, Lamers, CB, Harder, F., Bischof-Delaloye, A., a. Úloha cholecystokininu v regulaci vyprazdňování žaludku a slinivky břišní sekrece enzymů u lidí. Studie s antagonisty loxiglumidu cholecystokinin-receptorů. Gastroenterology 199; 101 (2): 503-511.

Fuessl, H. S., Williams, G., Adrian, T. E., a Bloom, S. R. Guar sypané na potravinové: účinek na kontrolu glykémie, lipidů v plazmě a střevní hormony u pacientů s diabetem závislých non-insulin. Diabet.Med. 198; 4 (5): 463-468.

Giannini, E. G., Mansi, C., Dulbecco, P., a Savarino, V. Role částečně hydrolyzovaného guarové gumy v léčbě syndromu dráždivého tračníku. Výživa 200; 22 (3): 334-342.

Groop, P. H., Groop, L., Totterman, K. J. a Fyhrquist, F. Vztah mezi změnami v koncentracích GIP a změny v inzulínu a koncentrace C-peptidu po guarové gumy terapii. Scand.J.Clin.Lab Invest 198; 46 (6): 505-510.

Gulliford, M. C., Pover, G. G., Bicknell, E. J., a Scarpello, J. H. Guar zpomaluje vstřebávání vápníku v člověku. Eur.J.Clin.Nutr. 198; 42 (5): 451-454.

Gylling, H. a Miettinen, T. A. Kombinovaná terapie se statiny. Curr.Opin.Investig.Drugs 200; 3 (9): 1318-1323.

Gylling, H., Riikonen, S., Nikkilä, K., Savonius, H., a Miettinen, T. A. Orální guarová guma léčba intrahepatální cholestázy a svědění u těhotných žen: vliv na sérové ​​cholestanolu a jiných sterolů non-cholesterolu. Eur.J.Clin.Invest 199; 28 (5): 359-363.

Hadley, S. K. a Gaarder, S. M. Léčba syndromu dráždivého tračníku. Am Fam.Physician 12-15-200; 72 (12): 2501-2506.

Halama, W. H. a Mauldin, J. L. distální jícnu uzávěr v důsledku přípravku guarové gumy (Cal-Ban 3000). South.Med.J. 199; 85 (6): 642-645.

Hansen, E. W., Maurer, H., Vollmar, J., a Brauning, C. guarová guma a žlučových: vliv na postprandiální žlučníku kontrakcí a na sérové ​​žlučových kyselin u člověka. Hepatogastroenterologie 198; 30 (4): 131-133.

Harju, problémy E. Metabolické po žaludeční operaci. Int.Surg. 199; 75 (1): 27-35.

Haskell, W. L., Spiller, G. A., Jensen, C. D., Ellis, B. K. a Gates, J. E. Role ve vodě rozpustné vlákniny ve vedení zvýšeného cholesterolu v plazmě u zdravých jedinců. Am J Cardiol. 2-15-199; 69 (5): 433-439.

Heijnen, M. L. van Amelsvoort, J. M. a Weststrate, J. A. Interakce mezi fyzickou strukturou a amylosu: amylopektinu poměru potravin na postprandiální glukózy a inzulínu odpovědí u zdravých jedinců. Eur.J.Clin.Nutr. 199; 49 (6): 446-457.

Heini, AF, Lara-Castro, C., Schneider, H., Kirk, KA, Considine, RV, a Weinsier, RL Vliv hydrolyzované guarové vláken na nalačno i po sytosti a hormony sytosti: dvojitě zaslepené, placebem kontrolované zkušební v kontrolovaných hubnutí. Int.J.Obes.Relat Metab Disord. 199; 22 (9): 906-909.

Higham, S. E. a Read, N. W. Vliv požití guarové gumy na ileostomie odpadní vody. Br.J.Nutr. 199; 67 (1): 115-122.

Hoad, CL, Rayment, P., Spiller, RC, Marciani, L., Alonso, brigáda C., Traynor, C., Mela, DJ, Peters, HP, a Gowland, PA In vivo zobrazování žaludeční gelovatění a její vliv na sytosti u člověka. J.Nutr. 200; 134 (9): 2293-2300.

Holman, R. R., Steemson, J., Darling, P., a Turner, R. C. Ne glykemický přínos z podání guarové v NIDDM. Diabetes Care 198; 10 (1): 68 až 71.

Holt, S., navádění a R. C., Carter, D. C. Prescott, L. F., a Tothill, P. Vliv gelu vláken na vyprazdňování žaludku a vstřebávání glukózy a paracetamolu. Lancet 3-24-197; 1 (8117): 636-639.

Homann, H. H., Kemen, M., Fuessenich, C., Senkal, M., a Zumtobel, V. Snížení výskytu průjmu podle rozpustné vlákniny u pacientů léčených celkovou nebo doplňkovou enterální výživu. JPEN J.Parenter.Enteral Nutr. 199; 18 (6): 486-490.

Huang, C. T., Gopalakrishna, G. S. a Nichols, B. L. Fiber, střevní steroly a rakoviny tlustého střeva. Am.J.Clin.Nutr. 197; 31 (3): 516-526.

Hunninghake, DB, Miller, VT, LaRosa, JC, Kinosian, B., Jacobson, T., Brown, V., Howard, WJ, Edelman, DA, a O’Connor, RR Dlouhodobá léčba hypercholesterolemie s vlákninou , Am.J.Med. 199; 97 (6): 504-508.

Jacobs, L. R. Vztah mezi vlákniny a rakovinou: metabolickým, fyziologickým a buněčných mechanismů. Proč Soc Exp.Biol.Med 198; 183 (3): 299-310.

Jenkins, D. J., Leeds, A. R., Gassull, M. A., Cochet, B., a Alberti, G. M. Snížení postprandiální inzulínu a glukózy v koncentracích od guar a pektinu. Ann.Intern.Med. 197; 86 (1): 20-23.

Jenkins, D. J., Newton, C, Leeds, A. R., a Cummings, J. H. Vliv pektinu, guarové gumy, a pšeničné vlákniny na sérového cholesterolu. Lancet 5-17-197; 1 (7916): 1116-1117.

Jenkins, D. J., Wolever, T. M., Haworth, R., Leeds, A. R., a Hockaday, T. D. guar při diabetu. Lancet 11-13-197; 2 (7994): 1086-1087.

Johansen, K. sníženému vylučování glukózy a plazmové hladiny cholesterolu u pacientů s diabetem závislých non-insulin s guar. Diabete Metab 198; 7 (2): 87-90.

Jones, D. B., Slaughter, P., Lousley, S., Carter, R. D., Jelfs, R., a Mann, J. I. podávání nízkých dávek guar zlepšuje diabetický kontrolu. J.R.Soc.Med. 198; 78 (7): 546-548.

Jones, K. L., MacIntosh, C., Su, Y. C. Wells, F., Chapman, I. M., Tonkin, A., a Horowitz, M. Guma guar snižuje postprandiální hypotenze u starších lidí. J.Am.Geriatr.Soc. 200; 49 (2): 162-167.

Kenyon, C. J., Nardi, R. V., Wong, D., Hooper, G., Wilding, I. R., a Friend, D. R. podání do tlustého střeva dexamethasonu: a pharmacoscintigraphic vyhodnocení. Aliment.Pharmacol.Ther. 199; 11 (1): 205-213.

Khan, A. R., Khan, G. Y., Mitchel, A., a Qadeer, M. A. Vliv guarové gumy na krevní lipidy. Am.J.Clin.Nutr. 198; 34 (11): 2446-2449.

Kovacs, EM, Westerterp-Plantenga, MS, Saris, WH, Goossens, I., Geurten, P., a Brouns, F. Vliv přídavku modifikovaného guarové gumy do polotuhé jídlem nízkoenergetického na chuť k jídlu a tělesné hmotnosti ztráty , Int.J.Obes.Relat Metab Disord. 200; 25 (3): 307-315.

Kovacs, E. M., Westerterp-Plantenga, M. S., Saris, W. H., Melanson, K. J., Goossens, I., Geurten, P., a Brouns, F. asociace mezi spontánní jídla iniciací a dynamiku glukózy v krvi u obézních mužů v záporné energetické bilanci. Br.J.Nutr. 200; 87 (1): 39-45.

Kovacs, EM, Westerterp-Plantenga, MS, Saris, WH, Melanson, KJ, Goossens, I., Geurten, P., a Brouns, F. Vliv přidání guarové gumy do polotuhé jídlo na chuť k jídlu spojených s glukózy v krvi, v diety mužů. Eur.J.Clin.Nutr. 200; 56 (8): 771-778.

Krarup, T. a Sestoft, L. [Nedostatek účinku guarové gumy (Slocose) na hladinu glukózy v krvi v inzulínu diabetes mellitus léčeným]. Ugeskr.Laeger 11-3-198; 142 (45): 2979-2981.

Krishnaiah, Y. S., Indira, Muzib Y. a Bhaskar, P. In vivo vyhodnocení guarové gumy na bázi tlustého střeva cílené systémy dávkování léčiv ornidazolu u zdravých lidských dobrovolníků. J.Drug Target 200; 11 (2): 109-115.

Krishnaiah, Y. S., Satyanarayana, V., Dinesh, Kumar B., Karthikeyan, R. S., a Bhaskar, P. In vivo vyhodnocení guargum na bázi tlustého střeva cílené perorální systémy podávání léků celekoxibu v lidských dobrovolníků. Eur.J.Drug Metab Pharmacokinet. 200; 27 (4): 273-280.

Krishnaiah, Y. S., Satyanarayana, V., Dinesh Kumar B., Karthikeyan, R. S. a Bhaskar, P. V farmakokinetiku in vivo na lidských dobrovolnících: orální podáván guarové gumy na bázi tlustého střeva cílené 5-fluorouracilu tablet. Eur.J.Pharm.Sci. 200; 19 (5): 355-362.

Krishnaiah, YS, Veer, Raju P., Dinesh Kumar B., Jayaram, B., Rama, B., Raju, V., a Bhaskar, P. Farmakokinetické vyhodnocení guarové gumy systémů založených na dodání orální lékové tlustého střeva cílené metronidazolu u zdravých dobrovolníků. Eur.J.Drug Metab Pharmacokinet. 200; 28 (4): 287-294.

Krishnaiah, Y. S., Veer, Raju P., Dinesh, Kumar B., Satyanarayana, V., Karthikeyan, R. S., a Bhaskar, P. Farmakokinetické vyhodnocení guarové gumy na bázi tlustého střeva cílené podávání léčiv systémy mebendazolu u zdravých dobrovolníků. J.Control Release 2-14-200; 88 (1): 95-103.

Kritchevsky, D. Vláknina a metabolismus lipidů. Int.J.Obes. 198; 11 Suppl 1: 33-43.

Krotkiewski, M. Vliv guarové gumy na arteriální krevní tlak. Acta Med.Scand. 198; 222 (1): 43-49.

Kuo, D. C., Hsu, S. P., a Chien, C. T. Částečně hydrolyzovaný doplněk guma guar snižuje s vysokým obsahem tuku zvýšila hladiny lipidů v krvi a oxidační stres a zlepšuje FeCl3 indukované akutní poranění tepen u křečků. J.Biomed.Sci. 200; 16:15.

Lampe, J. W., Effertz, M. E., Larson, J. L. a Slavín, J. L. Gastrointestinální účinky modifikované guarové gumy a sojové polysacharidy jako součást enterální vzorce stravy. JPEN J.Parenter.Enteral Nutr. 199; 16 (6): 538-544.

Landin, K., Holm, G., Tengborn, L., a Smith, U. guar zlepšuje citlivost na inzulín, lipidů v krvi, krevní tlak a fibrinolýzy u zdravých mužů. Am.J.Clin.Nutr. 199; 56 (6): 1061-1065.

Levrat-Verny, M. A., Behr, S., Mustad, V., Remesy, C., a Demigne hladiny C. Nízké houževnatých hydrokoloidů nižší hladinu cholesterolu v plazmě u krys v první řadě tím, že narušují absorpci cholesterolu. J.Nutr. 200; 130 (2): 243-248.

Ma, C. B. a Hart, L. L. Guma guar hyperlipidemii. DICP. 199; 24 (5): 480-482.

Makkonen, M., Simpanen, A. L., Saarikoski, S., Uusitupa, M., Penttilä, I., Silvasti, M., a Korhonen, P. Endokrinní a metabolické účinky guarové gumy u žen v menopauze. Gynecol.Endocrinol. 199; 7 (2): 135 až 141.

Maru, S., Koch, GG, Stender, M., Clark, D., Gibowski, L., Petri, H., White, AD, a Simpson, RJ, Jr. antidiabetika a riziko srdečního selhání u pacientů s typem 2 diabetes v prostředí primární péče ve Spojeném království. Diabetes Care 200; 28 (1): 20-26.

Mattes, R. D. Účinky systému, kombinace vláken o chuti k jídlu a energetického příjmu ve jedinců s nadváhou. Physiol Behav. 4-23-200; 90 (5): 705-711.

McIvor, M. E. Cummings, C. C., Van Duyn, M. A., Leo, T. A., Margolis, S., Behall, K. M., Michnowski, J. E., a Mendeloff, A. I. Dlouhodobé účinky guarové gumy na hladinu lipidů v krvi. Ateroskleróza 198; 60 (1): 7-13.

Meier, R., Burri, E., a Steuerwald, M. Role výživy v průjmu syndromů. Curr.Opin.Clin.Nutr.Metab Care 200; 6 (5): 563-567.

Morgan, LM, Tredger, JA, Madden, A., Kwasowski, P., a Marks, V. Vliv guarové gumy o carbohydrate-, tucích a protein stimulovanou sekreci hormonu gut: modifikace postprandiální žaludeční inhibiční polypeptid a gastrinu odezvy. Br.J.Nutr. 198; 53 (3): 467-475.

Morgan, L. M., Tredger, J. A., Shavila, Y., Travis, J. S. a Wright, J. Vliv non-škrobu polysacharidů suplementace na oběžném žlučové kyseliny, hormonů a hladiny metabolitů v návaznosti na tučném jídle u lidí. Br.J.Nutr. 199; 70 (2): 491-501.

Moundras, C., Behr, S. R., Remesy, C., a Demigne, C. fekální ztráty sterolů a žlučových kyselin indukované krmením krys guarová guma jsou kvůli větší velikosti bazénu a sekreci jater žlučových kyselin. J.Nutr. 199; 127 (6): 1068-1076.

Musial, W. a Kubis, A. [biologicky odbouratelné polymery pro dodání léku tlustého střeva specifické]. Polim.Med. 200; 35 (4): 51-61.

Naveau, S., Poynard, T., Freville, C., Poitrine, A., Preaux, N., a Chaput, J. C. [Účinek guarové gumy o absorpci etanolu v člověka]. Gastroenterol.Clin.Biol. 198; 7 (4): 424-425.

Niemi, M. K., Keinanen-Kiukaanniemi, S. M., a Salmela, P. I. Dlouhodobé účinky guarové gumy a mikrokrystalické celulózy na kontrolu glykémie a sérových lipidů u diabetu 2. typu. Eur.J.Clin.Pharmacol. 198; 34 (4): 427-429.

Nuttall, F. Q. Vláknina při řízení diabetu. Diabetes 199; 42 (4): 503-508.

O’Donovan, D., Feinle-Bisset, C., Chong, C., Cameron, A., Tonkin, A., Wishart, J., Horowitz, M., a Jones, KL intraduodenální guar zeslabuje pokles krevního tlak vyvolaná glukózy u zdravých starších dospělých. J.Gerontol.A Biol.Sci.Med.Sci. 200; 60 (7): 940-946.

Palma, J., Reyes, H., Ribalta, J., Hernandez, I., Sandoval, L., Almuna, R., Liepiņš, J., Lira, F., Sedano, M., Silva, O., Toha, D., a Silva, kyselina JJ ursodeoxycholová v léčbě cholestázy těhotných: randomizovaná, dvojitě slepá studie s placebem kontrolované. J.Hepatol. 199; 27 (6): 1022-1028.

Parcell, A. C., Ray, M. L., Moss, K. A., Ruden, T. M., Sharp, R. L. a Král, D. S. Vliv zapouzdřeného rozpustné vlákniny na carohydrate metabolismus během cvičení. Int.J.Sport Nutr. 199; 9 (1): 13-23.

Parisi, G., Bottona, E., Carrara, M., Cardin, F., Faedo, A., Goldin, D., Marino, M., Pantalena, M., Tafner, G., Verdianelli, G., Zilli, M., a Leandro, G. Léčebné účinky částečně hydrolyzovaného guarové gumy na příznaky a kvalitu života u pacientů se syndromem dráždivého tračníku. Multicentrická randomizované otevřené studii. Dig.Dis.Sci. 200; 50 (6): 1107-1112.

Pašman, W. J., Westerterp-Plantenga, M. S., Muls, E., Vansant, G., van, Ree J., a Šariš, W. H. Účinnost dlouhodobé suplementace vláken na udržování hmotnosti u žen s hmotností snížena. Int.J.Obes.Relat Metab Disord. 199; 21 (7): 548-555.

Patel, M., Shah, T., a Amin, A. Terapeutické možnosti v systémech léčivo dodávky tlustého střeva specifické. Krit Rev.Ther.Drug Carrier Syst. 200; 24 (2): 147-202.

Patrick, P. G., Gohman, S. M., Marx, S. C., DeLegge, M. H., a Greenberg, N. A. Vliv doplňků částečně hydrolyzovaného guarové gumy na výskyt zácpy a používání projímadel. J.Am.Diet.Assoc. 199; 98 (8): 912-914.

Penagini, R., Velio, P., Vigorelli, R., Bozzani, A., Castagnone, D., Ranzi, T., a Bianchi, PA Vliv dietní guarové gumy o sérového cholesterolu, střevem a fekální výstup v muž. Am.J.Gastroenterol. 198; 81 (2): 123-125.

Pergola, F. [Vyhodnocení nové terapie (beidellian montmorillonit – guarová guma), při léčení zácpy]. Ann.Gastroenterol.Hepatol (Paris) 198.; 23 (1): 43-46.

Pittler, M. H. a Ernst, E. Doplňky stravy pro redukci tělesné hmotnosti: systematický přehled. Am.J.Clin Nutr. 200; 79 (4): 529-536.

Pittler, M. H. Schmidt, K., a Ernst, E. Nežádoucí účinky bylinných potravinových doplňků pro redukci tělesné hmotnosti: systematického přehledu. Obes.Rev. 200; 6 (2): 93-111.

Queenan, K. M., Stewart, M. L. Smith, K. N., Thomas, W., Fulcher, R. G. a Slavín, J. L. Koncentrovaný ovesný beta-glukan, je fermentovatelná vlákno, snižuje hladina cholesterolu v séru v zvýšenou hladinou cholesterolu dospělých v randomizované kontrolované studii. Nutr.J. 200; 6: 6.

Rajala, S. A., Salminen, S. J., Seppänen, J. H., a Vapaatalo, H. Léčba chronické zácpy s LAKTITOL slazené jogurty s přídavkem guarové gumy a pšeničné otruby u starších pacientů nemocnice pacientům. Compr.Gerontol.A 198; 2 (2): 83-86.

Rayner, C. K., Park, H. S., Doran, S. M., Chapman, I. M., a Horowitz, M. Vliv cholecystokininu na chuť k jídlu a pyloru motility při fyziologickém hyperglykémie. Am.J.Physiol Gastrointest.Liver Physiol 200; 278 (1): G98-G104.

Requejo, F., Uttenthal, L. O., a Bloom, S. R. Účinky inhibice alfa-glukosidázy a viskózní vláken na kontroly diabetu a postprandiální reakce gut hormonů. Diabet.Med. 199; 7 (6): 515-520.

Ribalta, J., Reyes, H., Gonzalez, MC, Iglesias, J., Arrese, M., Poniachik, J., Molina, C., a Segovia, N. S-adenosyl-L-methioninu v léčbě pacienti s intrahepatální cholestázy těhotných: randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii s negativním výsledkem. Hepatology 199; 13 (6): 1084-1089.

Rideout, T. C., Harding, S. V., Jones, P. J., a Fan, M. Z. Guma guar a podobné rozpustná vláknina v regulaci metabolismu cholesterolu: aktuální chápání a budoucí výzkumné priority. Vasc.Health Risk Manag. 200; 4 (5): 1023-1033.

Rideout, T. C., Yuan, Z., Bakovic, M., Liu, Q., Li, R. K., Mine, Y., a Fan, M. Z. guma guar se zvyšuje spotřeba jaterní nukleární SREBP2 a LDL receptor výraz v prasat krmeni aterogenní stravou. J.Nutr. 200; 137 (3): 568-572.

Riikonen, S., Savonius, H., Gylling, H., Nikkilä, K., Tuomi, A. M., a Miettinen, T. A. Orální guarová guma, gel tvořící vláknina zmírňuje svědění v intrahepatální cholestázy těhotenství. Acta Obstet.Gynecol.Scand. 200; 79 (4): 260-264.

Rushdi, T. A., Pichard, C., a Khater, Y. H. Řízení průjmu u diety vláken obohacená u pacientů na jednotce intenzivní péče na enterální výživu: prospektivní randomizované kontrolované studie. Clin.Nutr. 200; 23 (6): 1344-1352.

Rydning, A., Berstad, A., Berstad, T., a Hertzenberg, L. Vliv guarové gumy a vlákna obohaceného pšeničných otrub na vyprazdňování žaludku z polotuhé jídle u zdravých jedinců. Scand.J.Gastroenterol. 198; 20 (3): 330-334.

Ryle, A. J., Davie, S., Gould, B. J., a Yudkin, J. S. Studium vlivu stravy na glykosylovaného hemoglobinu a hladiny albuminu a tolerance glukózy u normálních jedinců. Diabet.Med. 199; 7 (10): 865-870.

Sadhukhan, B., Roychowdhury, U., Banerjee, P., a Sen, S. Klinické hodnocení bylinného antidiabetika produktu. J.Indian Med.Assoc. 199; 92 (4): 115-117.

Salenius, J. P., Harju, E., Jokela, H., Riekkinen, H., a Silvasti, M. Dlouhodobé účinky guarové gumy na metabolismu lipidů po karotické endarterektomii. BMJ 1-14-199; 310 (6972): 95-96.

Saper, R. B., Eisenberg, D. M., a Phillips, R. S. Společné doplňky stravy na hubnutí. Am.Fam.Physician 11-1-200; 70 (9): 1731-1738.

Schonfeld, J., Evans, D. F., a Wingate, D. L. Vliv viskózního vlákna (guar) na postprandiální motorickou aktivitu v lidském tenkém střevě. Dig.Dis.Sci. 199; 42 (8): 1613-1617.

Sengupta, S., Tjandra, J. J., a Gibson, S. R. Vláknina a kolorektální neoplazie. Dis.Colon Konečník 200; 44 (7): 1016-1033.

Sierra, M. Garcia, J. J., Fernandez, N., Diez, M. J., Calle, A. P. a Sahagun, A. M. Vliv Ispaghula slupky a guarové gumy na postprandiální koncentrace glukózy a inzulínu u zdravých jedinců. Eur.J Clin Nutr 200; 55 (4): 235-243.

Simons, L. A., Gayst, S., Balasubramaniam, S., a Ruys, J. Dlouhodobá léčba hypercholesterolémie s novou chutné formulace guarové gumy. Ateroskleróza 198; 45 (1): 101-108.

Sinha, V. R. a Kumria, R. polysacharidy v podávání léků tlustého střeva specifické. Int.J.Pharm. 8-14-200; 224 (1-2): 19-38.

Sinha, V. R., Mittal, B. R., a Kumria R. In vivo vyhodnocení času a místa rozpadu polysacharidů tablety připravené pro podávání léků tlustého střeva specifické. Int.J.Pharm. 1-31-200; 289 (1-2): 79-85.

Slavin, J. L. a Greenberg, N. A. Částečně hydrolyzovaný guar: klinická výživa používá. Výživa 200; 19 (6): 549-552.

Smith, U. Vláknina, diabetes a obezita. Int.J.Obes. 198; 11 Suppl 1: 27-31.

Stack, P. E. a Thomas E. Pharmacobezoar: vyvíjející se nový subjekt. Dig.Dis. 199; 13 (6): 356-364.

Stahl, M. a Berger, W. [Porovnání guarové gumy, pšeničné otruby a placeba na metabolismu sacharidů a lipidů u diabetiků typu II]. Schweiz.Med.Wochenschr. 3-24-199; 120 (12): 402-408.

Stokholm, K. H., Lauritsen, K. B., a Larsen, S. Snížená glykosurie během guarové gumy doplnění non-inzulin-dependentních diabetiků. Dvojitě slepá, randomizovaná cross-over studie. Dan.Med.Bull. 198; 28 (1): 41 až 42.

Tagliaferro, V., Cassader, M., Bozzo, C., Pisu, E., Bruno, A., Marena, S., Cavallo-Perin, P., Cravero, L., a Pagano, G. Střední garantují gum addition to usual diet improves peripheral sensitivity to insulin and lipaemic profile in NIDDM. Diabete Metab 198; 11(6):380-385.

Tai, E. S., Fok, A. C., Chu, R., and Tan, C. E. A study to assess the effect of dietary supplementation with soluble fibre (Minolest) on lipid levels in normal subjects with hypercholesterolaemia. Ann Acad.Med Singapore 199; 28(2):209-213.

Theuwissen, E. and Mensink, R. P. Water-soluble dietary fibers and cardiovascular disease. Physiol Behav. 5-23-200; 94(2):285-292.

Tomlin, J. and Read, N. W. The relation between bacterial degradation of viscous polysaccharides and stool output in human beings. Br.J.Nutr. 198; 60(3):467-475.

Tonstad, S. [Dietary supplementation in the treatment of hyperlipidemia]. Tidsskr.Nor Laegeforen. 11-20-199; 111(28):3398-3400.

Trinick, T. R., Laker, M. F., Johnston, D. G., Keir, M., Buchanan, K. D., and Alberti, K. G. Effect of guar on second-meal glucose tolerance in normal man. Clin.Sci.(Lond) 198; 71(1):49-55.

Truswell, A. S. Dietary fibre and blood lipids. Curr.Opin.Lipidol. 199; 6(1):14-19.

Tugcu-Demiroz, F., Acarturk, F., Takka, S., and Konus-Boyunaga, O. In-vitro and in-vivo evaluation of mesalazine-guar gum matrix tablets for colonic drug delivery. J.Drug Target 200; 12(2):105-112.

Tuomilehto, J., Karttunen, P., Vinni, S., Kostiainen, E., and Uusitupa, M. A double-blind evaluation of guar gum in patients with dyslipidaemia. Hum.Nutr.Clin.Nutr. 198; 37(2):109-116.

Tuomilehto, J., Silvasti, M., Aro, A., Koistinen, A., Karttunen, P., Gref, C. G., Ehnholm, C., and Uusitupa, M. Long term treatment of severe hypercholesterolaemia with guar gum. Ateroskleróza 198; 72(2-3):157-162.

Tuomilehto, J., Silvasti, M., Manninen, V., Uusitupa, M., and Aro, A. Guar gum and gemfibrozil–an effective combination in the treatment of hypercholesterolaemia. Ateroskleróza 198; 76(1):71-77.

Tuomilehto, J., Voutilainen, E., Huttunen, J., Vinni, S., and Homan, K. Effect of guar gum on body weight and serum lipids in hypercholesterolemic females. Acta Med.Scand. 198; 208(1-2):45-48.

Turner, P. R., Tuomilehto, J., Happonen, P., La Ville, A. E., Shaikh, M., and Lewis, B. Metabolic studies on the hypolipidaemic effect of guar gum. Ateroskleróza 199; 81(2):145-150.

Ullrich, I. H. Evaluation of a high-fiber diet in hyperlipidemia: a review. J.Am.Coll.Nutr. 198; 6(1):19-25.

Uusitupa, M. [The use of guar gum in treating hypercholesterolemia]. Ter.Arkh. 199; 63(8):70-72.

Uusitupa, M., Siitonen, O., Savolainen, K., Silvasti, M., Penttila, I., and Parviainen, M. Metabolic and nutritional effects of long-term use of guar gum in the treatment of noninsulin-dependent diabetes of poor metabolic control. Am.J.Clin.Nutr. 198; 49(2):345-351.

Uusitupa, M., Sodervik, H., Silvasti, M., and Karttunen, P. Effects of a gel forming dietary fiber, guar gum, on the absorption of glibenclamide and metabolic control and serum lipids in patients with non-insulin-dependent (type 2) diabetes. Int.J.Clin.Pharmacol.Ther.Toxicol. 199; 28(4):153-157.

Uusitupa, M., Tuomilehto, J., Karttunen, P., and Wolf, E. Long term effects of guar gum on metabolic control, serum cholesterol and blood pressure levels in type 2 (non-insulin-dependent) diabetic patients with high blood pressure. Ann.Clin.Res. 198; 16 Suppl 43:126-131.

Vaaler, S., Hanssen, K. F., Dahl-Jorgensen, K., Frolich, W., Aaseth, J., Odegaard, B., and Aagenaes, O. Diabetic control is improved by guar gum and wheat bran supplementation. Diabet.Med. 198; 3(3):230-233.

Vajifdar, B. U., Goyal, V. S., Lokhandwala, Y. Y., Mhamunkar, S. R., Mahadik, S. P., Gawad, A. K., Halankar, S. A., a Kulkarni, H. L. Je vláknina prospěšné chronickou ischemickou chorobou srdeční? J Assoc.Physicians India 200; 48 (9): 871-876.

Van de Ven, M. L., Westerterp-Plantenga, M. S., Wouters, L., and Saris, W. H. Effects of liquid preloads with different fructose/fibre concentrations on subsequent food intake and ratings of hunger in women. Chuť k jídlu 199; 23(2):139-146.

Van Duyn, M. A., Leo, T. A., McIvor, M. E., Behall, K. M., Michnowski, J. E., and Mendeloff, A. I. Nutritional risk of high-carbohydrate, guar gum dietary supplementation in non-insulin-dependent diabetes mellitus. Diabetes Care 198; 9(5):497-503.

Vinik, A. I. and Jenkins, D. J. Dietary fiber in management of diabetes. Diabetes Care 198; 11(2):160-173.

Wahren, J., Juhlin-Dannfelt, A., Bjorkman, O., DeFronzo, R., and Felig, P. Influence of fibre ingestion on carbohydrate utilization and absorption. Clin.Physiol 198; 2(4):315-321.

Williams, J. A., Lai, C. S., Corwin, H., Ma, Y., Maki, K. C., Garleb, K. A., and Wolf, B. W. Inclusion of guar gum and alginate into a crispy bar improves postprandial glycemia in humans. J.Nutr. 200; 134(4):886-889.

Wolever, T. M., Jenkins, D. J., Nineham, R., and Alberti, K. G. Guar gum and reduction of post-prandial glycaemia: effect of incorporation into solid food, liquid food, and both. Br.J.Nutr. 197; 41(3):505-510.

Wolf, B. W., Wolever, T. M., Lai, C. S., Bolognesi, C., Radmard, R., Maharry, K. S., Garleb, K. A., Hertzler, S. R., and Firkins, J. L. Effects of a beverage containing an enzymatically induced-viscosity dietary fiber, with or without fructose, on the postprandial glycemic response to a high glycemic index food in humans. Eur.J.Clin.Nutr. 200; 57(9):1120-1127.

Wolffenbuttel, B. H., Sels, J. P., Heesen, B. J., Menheere, P. P., and Nieuwenhuijzen Kruseman, A. C. [Effects of dietary fiber and insulin treatment on serum levels of lipids and lipoprotein (a) in patients with type II diabetes mellitus]. Ned.Tijdschr.Geneeskd. 4-11-199; 136(15):739-742.

Yamashita, S., Ishigami, M., Arai, T., Sakai, N., Hirano, K., Kameda-Takemura, K., Tokunaga, K., and Matsuzawa, Y. Very high density lipoproteins induced by plasma cholesteryl ester transfer protein (CETP) have a potent antiatherogenic function. Ann.N.Y.Acad.Sci. 1-17-199; 748:606-608.

Brown L, Rosner B, Willett WW, Sacks FM. Cholesterol-lowering effects of dietary fiber: a meta-analysis. Am J Clin Nutr 199; 69:30-42.

Chuang LM, Jou TS, Yang WS, et al. Therapeutic effect of guar gum in patients with non-insulin-dependent diabetes mellitus. J Formos Med Assoc 199; 91:15-9.

Collins TF, Welsh JJ, Black TN, et al. Study of the teratogenic potential of guar gum. Food Chem Toxicol 198; 25:807-814..

Cummings, J. H., Branch, W., Jenkins, D. J., Southgate, D. A., Houston, H. a James W. P. tlustého reakce na dietní vlákniny z mrkve, zelí, jablka, otruby. Lancet 197; 1 (8054): 5-9.

Ebeling P, Yki-Jarvinen H, Aro A, et al. Glucose and lipid metabolism and insulin sensitivity in type 1 diabetes: the effect of guar gum. Am J Clin Nutr 198; 48:98-103.

Elektronická Code of Federal Regulations. Hlava 21. Část 182 – Látky obecně považované za bezpečné. K dispozici na adrese: http://ecfr.gpoaccess.gov/cgi/t/text/text-idx?c=ecfr&sid= 786bafc6f6343634fbf79fcdca7061e1 & RGN = div5 & view = text-node = 21: 3.0.1.1.13 & ID NO = 21

Floreani A., Paternoster D., Melis A., Grella P. V. S-adenosylmethionine versus ursodeoxycholic acid in the treatment of intrahepatic cholestasis of pregnancy: preliminary results of a controlled trial. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol 199; 67(2):109-113.

Frezza M, Centini G, Cammareri G, et al. S-adenosylmethionine for the treatment of intrahepatic cholestasis of pregnancy. Results of a controlled clinical trial. Hepatogastroenterologie 199; 37:122-5.

Fugh-Berman, A. Herb-lékové interakce. Lancet 200; 355 (9198): 134-138.

Garcia JJ, Fernandez N, Diez MJ, et al. Influence of two dietary fibers in the oral bioavailability and other pharmacokinetic parameters of ethinyloestradiol. Contraception 200; 62:253-7.

Gatenby SJ, Ellis PR, Morgan LM, Judd PA. Effect of partially depolymerized guar gum on acute metabolic variables in patients with non-insulin-dependent diabetes. Diabet Med 199; 13:358-64.

Gin H, Orgerie MB, Aubertin J. The influence of Guar gum on absorption of metformin from the gut in healthy volunteers. Horm Metab Res 198; 21:81-3.

Groop PH, Aro A, Stenman S, Groop L. Long-term effects of guar gum in subjects with non-insulin-dependent diabetes mellitus. Am J Clin Nutr 199; 58:513-8.

Huupponen R, Seppala P, Iisalo E. Effect of guar gum, a fibre preparation, on digoxin and penicillin absorption in man. Eur J Clin Pharmacol 198; 26:279-81.

Jensen CD, Haskell W, Whittam JH. Dlouhodobé účinky rozpustné ve vodě dietní vlákniny v řízení hypercholesterolémie u zdravých mužů a žen. Am J Cardiol 199; 79: 34-7.

Jensen CD, Spiller GA, ventily JE, et al. Účinek arabské gumy a ve vodě rozpustné dietní směsi vláken na krevní lipidy u lidí. J Am Coll Nutr 199; 12: 147-54.

Kaaja RJ, Kontula KK, Raiha A, Laatikainen T. Léčba cholestázy těhotných s perorální aktivním uhlím. Předběžná studie. Scand J Gastroenterol 199; 29: 178 až 81.

Knopp RH, Superko HR, Davidson M, et al. Long-term blood cholesterol-lowering effects of a dietary fiber supplement. Am J Prev Med 199; 17:18-23.

Lagier F, Cartier A, Somer J, et al. Occupational asthma caused by guar gum. J Allergy Clin Immunol 199; 85:785-90.

Lalor BC, Bhatnagar D, Winocour PH, et al. Placebo-controlled trial of the effects of guar gum and metformin on fasting blood glucose and serum lipids in obese, type 2 diabetic patients. Diabet Med 199; 7:242-5.

Lembcke B, Hasler K, Kramer P, et al. Plasma digoxin concentrations during administration of dietary fibre (guar gum) in man. Z Gastroenterol 198; 2; 164-7.

Lewis JH. Esophageal and small bowel obstruction from guar gum-containing diet pills: analysis of 26 cases reported to the FDA. Am J Gastroenterol 199; 87:1424-8.

Malo JL, Cartier A, L’Archeveque J, et al. Prevalence of occupational asthma and immunologic sensitization to guar gum among employees at a carpet-manufacturing plant. J Allergy Clin Immunol 199; 86:562-9.

Nicastri P. L., Diaferia A., Tartagni M., Loizzi P., Fanelli M. A randomised placebo-controlled trial of ursodeoxycholic acid and S-adenosylmethionine in the treatment of intrahepatic cholestasis of pregnancy. Br J Obstet Gynaecol 199; 105(11):1205-1207.

Osterlund P, Ruotsalainen T, Korpela R, et al. Lactobacillus supplementation for diarrhoea related to chemotherapy of colorectal cancer: a randomised study. Br J Cancer 200; 97:1028-34.

Parisi GC, Zilli M, Miani MP, et al. High-fiber diet supplementation in patients with irritable bowel syndrome (IBS): a multicenter, randomized, open trial comparison between wheat bran diet and partially hydrolyzed guar gum (PHGG). Dig Dis Sci 200; 47:1697-704..

Patrick PG, Gohman SM, Marx SC, et al. Effect of supplements of partially hydrolyzed guar gum on the occurrence of constipation and use of laxative agents. J Am Diet Assoc 199; 98:912-4.

Pittler MH, Ernst E. Guar gum for body weight reduction: Meta-analysis of randomized trials. Am J Med 200; 110:724-30.

Russo A, Stevens JE, Wilson T, et al. Guar attenuates fall in postprandial blood pressure and slows gastric emptying of oral glucose in type 2 diabetes. Dig Dis Sci 200; 48:1221-9.

Scheen AJ. Clinical pharmacokinetics of metformin. Clin Pharmacokinet 199; 30:359-71.

Schneider DL, Barrett-Connor EL, Morton DJ. Thyroid hormone use and bone mineral density in elderly men. Arch Intern Med 199; 155:2005-7.

Spapen H, Diltoer M, Van Malderen C, et al. Soluble fiber reduces the incidence of diarrhea in septic patients receiving total enteral nutrition: a prospective, double-blind, randomized, and controlled trial. Clin Nutr 200; 20:301-5..

Superko HR, Haskell WL, Sawrey-Kubicek L, Farquhar JW. Effects of solid and liquid guar gum on plasma cholesterol and triglyceride concentrations in moderate hypercholesterolemia. Am J Cardiol 198; 62:51-55..

Takahashi H, Wako N, Okubo T, et al. Influence of partially hydrolyzed guar gum on constipation in women. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo) 199; 40:251-9.

Todd PA, Benfield P, Goa KL. Guar gum. A review of its pharmacological properties, and use as a dietary adjunct in hypercholesterolaemia. Drogy 199; 39:917-28..

Vuorinen-Markkola H, Sinisalo M, Koivisto VA. Guar gum in insulin-dependent diabetes: effects on glycemic control and serum lipoproteins. Am J Clin Nutr 199; 56:1056-1060.

Přírodní Léky obsáhlá databáze Consumer verzi. viz Natural Léky komplexní databáze verzi Professional. ÂTherapeutic Research fakulta 2009.

Ex. Ženšen, vitamin C, deprese