grapefruit: Používá, nežádoucí účinky, interakce a varování

Agrume, Bioflavonoid Complex, Bioflavonoid koncentrát, Bioflavonoid extrakt, bioflavonoidy, Bioflavonoïdes, Bioflavonoïdes d’Agrumes, Citrus, Citrus Bioflavones, Citrus Bioflavonoid, Citrus Bioflavonoid extrakt, citrusové bioflavonoidy, Citrus prosince ..; Viz Všechny názvy Agrume, Bioflavonoid Complex, Bioflavonoid koncentrát, Bioflavonoid extrakt, bioflavonoidy, Bioflavonoïdes, Bioflavonoïdes d’Agrumes, Citrus, Citrus Bioflavones, Citrus Bioflavonoid, Citrus Bioflavonoid extrakt, Citrus bioflavonoidy, Citrus decumana, Citrus, extrakt z Citrus flavony, Citrus Flavonoidy, Citrus Grandis Extract, Citrus maxima, Citrus paradisi, Citrus Peel extrakt, citrusové jadérek, za studena lisovaný grapefruitový olej, Complexe Bioflavonoïde, Complexe Bioflavonoïde de Pamplemousse, ConcentrÃde Bioflavonoïde, CSE, vyjádřené grapefruitový olej, Extrait d’Agrume, Extrait de Bioflavonoïde, Extrait de Bioflavonoïdes d’Agrumes, Extrait de Graines de Pamplemousse, Extrait de Pamplemousse, Extrait de Zeste d’Agrume, Extrait NormalisÃde Pamplemousse, flavonoidů d’Agrumes, Grapefruit Bioflavonoid Complex, grepový extrakt, Grapefruit olej, Grapefruit jadérek, z grapefruitových jadérek glycerátu , GSE, Huile de Pamplemousse, Huile de Pamplemousse PressÃe à Froid, Pamplemousse Rose, Paradisapfel, růžového grepu, Pomelo, tropické ovoce olej, standardizovaný extrakt z grapefruitu, Toronja; Anonymní

Grapefruit je citrusové plody. Lidé používají ovoce, olej z kůry a výtažky ze semen jako lék. extrakt z grapefruitových jadérek je zpracován z grapefruitových semen a buničiny získávaná jako vedlejší produkt z výroby grapefruitového džusu. Rostlinný glycerin se přidá do konečného výrobku snížit kyselost a hořkost; Grapefruitový džus se používá pro vysoký cholesterol, “kornatění tepen” (ateroskleróza), rakovina, kožní onemocnění zvané lupénka, a na hubnutí a obezitě; extrakt z grapefruitových jadérek se užívá ústy bakteriálních, virových a plísňových infekcí včetně kvasinkových infekcí; Grapefruitový olej se aplikuje na kůži pro svalové únavě, růst vlasů, tonizující pokožku a akné a mastnou pleť. To je také používáno pro nachlazení a chřipky (influenza); extrakt z grapefruitových jadérek se aplikuje na kůži jako obličejové čistící prostředek, poskytování první pomoci, lék na mírné podráždění kůže, a jako vaginální střiky pro vaginálních kvasinkových infekcí (kandidózy). Používá se také jako ušní nebo nosní máchání pro prevenci a léčení infekcí, jako kloktadlo při bolesti v krku, a zubní máchání pro prevenci zánětu dásní a podporu zdravého dásně, a jako osvěžovač dechu; Někteří lidé vdechují grapefruit výpary pomoci tělu zadržovat vodu, pro bolesti hlavy, stresu a deprese. Grapefruitových jadérek páry byl rovněž vdechnutí pro léčbu plicních infekcí; V potravinách a nápojích, grapefruit je spotřebována jako ovoce, šťávy, a používá se jako aromatické složky; Ve zpracovatelském průmyslu, grapefruitový olej a extrakt semen se používá jako vonná složka v mýdel a kosmetiky, a jako čisticí prostředky pro domácnost pro ovoce, zeleniny, masa, kuchyňské povrchy, nádobí, atd; V oblasti zemědělství, extrakt z grapefruitových jadérek je používán zabít bakterie a plísně, bojovat proti růstu plísní, zabíjet parazity u zvířecích krmiv, uchovávání potravin a dezinfekci vody; Je důležité si uvědomit, že lékové interakce s grapefruitové šťávy jsou dobře zdokumentovány. Chemie grapefruitu se liší podle druhu, podmínkách pěstování a procesem, který používá k extrakci šťávy. Před přidáním grapefruit do svého jídelníčku nebo seznamu přírodních léčiv, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud užíváte léky.

Grapefruit je zdrojem vitaminu C, vlákniny, draslíku, pektin, a dalších živin. Některé komponenty mohou mít antioxidační účinky, které by mohly pomáhají chránit buňky před poškozením nebo snížit hladinu cholesterolu; Není jasné, jak se olej může fungovat pro lékařské účely.

Nedostatečná Evidence fo; Astma. Tam je nějaký důkaz, že pití vitamin C bohaté citrusové plody, včetně grapefruit a další, by mohlo zlepšit funkci plic u lidí s astmatem. Některé studie zjistily tyto výhody, ale jiní ne; Ekzém (atopická dermatitida). Rozvoj důkazy naznačují, že extrakt z grapefruitových jadérek (ParaMicrocidin) může snížit zácpa, plynu a žaludeční potíže pravděpodobně kvůli změnám v střevními bakteriemi, u lidí s ekzémem; Vysoký cholesterol. Předčasné výzkumy naznačují, že užívání grapefruit kapsle denně po dobu 16 týdnů snižuje hladinu celkového cholesterolu a poměru lipoproteinu o nízké hustotě (LDL, nebo “špatného”) cholesterolu na high-density lipoprotein (HDL neboli “dobrého”) cholesterolu. Konzumace jednoho grapefruitu denně Zdá se, že snížení celkového cholesterolu, LDL cholesterolu a triglyceridů u lidí s vysokou hladinou cholesterolu; Ztráta váhy. Předčasné výzkum naznačuje, že jíst čerstvé grapefruit denně zvyšuje úbytek hmotnosti u lidí s nadváhou; Snižování hladiny cholesterolu; Kornatění tepen (ateroskleróza); Předcházet rakovině; psoriáza; Svalová únava; Podporu růstu vlasů; Tónování kůži; Snížení akné a mastnou pleť; Léčbu bolesti hlavy; Stres; Deprese; infekce; Zažívací potíže u lidí s ekzémem; Kvasinkových infekcí (jako vaginální sprchy); Ostatní podmínky. Stále více se ukazuje potřeba hodnotit účinnost grapefruitu pro tyto účely.

Grapefruit je pravděpodobné, že SAFE v množstvích běžně používané jako potraviny a případně SAFE, pokud jsou užívány ústy k léčebným účelům; Grapefruit je možná UNSAFE, pokud jsou užívány ústy ve vysokých množstvích. Pokud budete mít nějaké léky, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče před přidáním grapefruit do svého jídelníčku, nebo používat to jako lék. Grapefruit interaguje s dlouhým seznamem léků (viz “Existují nějaké interakce s léky?” Níže); Zvláštní opatření a upozornění: Těhotenství a kojení: není dostatek poznatků o využití grapefruitu během těhotenství a kojení. Zůstat na bezpečné straně a vyhnout se používání; Rakovina prsu: Existují obavy o bezpečnost pitné nadměrné množství grapefruitové šťávy. Některé výzkumy naznačují, že ženy po menopauze, kteří každý den spotřebují litr nebo více grapefruitové šťávy mají 25% až 30% zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu. Grapefruitový džus snižuje, jak je estrogen člení v těle a může zvýšit hladiny estrogenů v těle. Více výzkum je potřeboval potvrdit tyto nálezy. Dokud nebude více známo, vyvarovat pití nadměrného množství grapefruitové šťávy, a to zejména pokud máte rakovinu prsu nebo jsou vyšší, než je obvyklé riziko vzniku rakoviny prsu; citlivé rakoviny a podmínky hormonu: Konzumace velkého množství grapefruitu může zvýšit hladinu hormonů a tím zvýšit riziko hormonálních citlivých podmínek. Ženy s hormonálně citlivých podmínek by se měli vyhnout grapefruit.

Tělo odbourává artemetherem (Artenam, Paluther), jak se zbavit toho. Grapefruitový džus může snížit jak rychle tělo odbourává artemetherem (Artenam, Paluther). Pití grapefruitového džusu během užívání artemetherem (Artenam, Paluther) může zvýšit účinky a nežádoucí účinky artemetherem (Artenam, Paluther). Nepijte grapefruitový džus, pokud užíváte artemetherem (Artenam, Paluther).

Grapefruitový džus může zvýšit, kolik buspiron (Buspar) tělo absorbuje. Pití grapefruitového džusu během užívání buspiron (Buspar) může zvýšit účinky a nežádoucí účinky buspironu (Buspar).

Grapefruitový džus může zvýšit, kolik karbamazepin (Tegretol) tělo absorbuje. Pití grapefruitového džusu během užívání karbamazepin (Tegretol) může zvýšit účinky a nežádoucí účinky karbamazepinu (Tegretol).

Tělo odbourává karvedilol (Coreg), jak se zbavit toho. Grapefruitový džus Zdá se, že sníží, jak rychle tělo odbourává karvedilol (Coreg). Pití grapefruitového džusu během užívání karvedilolu (Coreg) může zvýšit účinky a nežádoucí účinky karvedilolu (Coreg).

Grapefruitový džus mohou snižovat jak rychle dostane tělo zbaví cisapridem (Propulsid). Pití grapefruitového džusu během užívání cisaprid (Propulsid) může zvýšit účinky a nežádoucí účinky cisapridu (Propulsid).

Tělo odbourává clomipramine (Anafranil), jak se zbavit toho. Grapefruitový džus mohou snižovat jak rychle dostane tělo zbaví klomipramin (Anafranil). Vezmeme-grapefruitový džus spolu s klomipramin (Anafranil) by mohlo zvýšit účinek a nežádoucí účinky klomipramin (Anafranil).

Grapefruit může zvýšit, kolik cyklosporin (Neoral, Sandimmune) tělo absorbuje. Pití grapefruitového džusu přičemž cyklosporin (Neoral, Sandimmune) může zvýšit nežádoucí účinky cyklosporinu.

Tělo odbourává dextrometorfan (ROBITUSSIN DM, jiní), aby se ho zbavit. Grapefruit může dojít ke snížení jak rychle tělo odbourává dextrometorfan (ROBITUSSIN DM, ostatní). Pití grapefruitového džusu během užívání dextrometorfan (ROBITUSSIN DM, ostatní) by mohlo zvýšit účinek a nežádoucí účinky dextromethorfanu (ROBITUSSIN DM, ostatní).

Tělo se porouchá estrogeny, aby se jich zbavit. Grapefruitový džus Zdá se, že sníží, jak rychle tělo odbourává estrogeny a zvýšit kolik estrogen tělo absorbuje. Pití grapefruitové šťávy během užívání estrogenů může zvýšit hladiny estrogenu a vedlejší účinky spojené s estrogenem, jako je rakovina prsu; Některé estrogen pilulky obsahují konjugované koňské estrogeny (Premarin), ethinylestradiol, estradiol (Climara, Vivelle, Estring) a další.

Grapefruit může dojít ke snížení Kolik etoposid (VePesid) tělo absorbuje. Pití grapefruitového džusu během užívání etoposidu (VePesid) by mohla snížit účinnost etoposidu (VePesid).

Itrakonazol (Sporanox) se používá k léčbě plísňových infekcí. Grapefruitový džus mohou snižovat kolik itrakonazol (Sporanox) tělo absorbuje. Pití grapefruitového džusu během užívání itrakonazolu (SPORANOX) by mohla snížit účinnost intraconazol (Sporanox). Nepijte grapefruitový džus, pokud užíváte itrakonazol (SPORANOX).

Některé léky jsou změněny a členěny v játrech; Grapefruitový džus mohou snižovat jak rychle Játra odbourávají některé léky. Pití grapefruitového džusu během užívání některých léků, které jsou odbourávány v játrech může zvýšit účinek a nežádoucí účinky některých léků. Před přijetím grapefruit, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud užíváte nějaké léky, které jsou změněny v játrech; Některé léky změnily v játrech patří lovastatin (Mevacor), ketokonazol (Nizoral), itrakonazol (Sporanox), fexofenadin (Allegra), triazolam (Halcion), a mnoho dalších.

Grapefruitový džus může zvýšit, kolik léky na vysoký krevní tlak tělo absorbuje. Pití grapefruitového džusu během užívání některých léků na vysoký krevní tlak může způsobit krevní tlak jít příliš nízká; Některé léky na vysoký krevní tlak zahrnují nifedipin (Adalat, Procardia), verapamil (Calan, Isoptin, Verelan), diltiazem (Cardizem), isradipin (Lomiru), felodipin (Plendil), amlodipin (Norvasc) a další.

Tělo odbourává některé léky používané ke snížení hladiny cholesterolu, aby se jich zbavit. Grapefruitový džus mohou snižovat jak rychle tělo odbourává některé léky používané ke snížení hladiny cholesterolu. Pití grapefruitového džusu přičemž některé léky používané ke snížení hladiny cholesterolu může zvýšit účinky a nežádoucí účinky těchto léků; Některé léky používané ke snížení hladiny cholesterolu zahrnují lovastatin (Mevacor), simvastatin (Zocor), atorvastatin (Lipitor), cerivastatinem (Baycol) a další; Nicméně, grapefruitový džus Nezdá se, že vliv na pravastatin (Pravachol).

Tělo se porouchá methylprednisolon, jak se zbavit toho. Grapefruitový džus může snížit, jak rychle se tělo zbaví methylprednisolonu. Pití grapefruitového džusu během užívání methylprednisolonu by mohlo zvýšit účinek a nežádoucí účinky methylprednisolonu.

Tělo odbourává praziquantel (Biltricide), jak se zbavit toho. Grapefruitový džus může snížit jak rychle tělo odbourává praziquantel (Biltricide). Pití grapefruitového džusu během užívání praziquantel (Biltricide) může zvýšit účinky a nežádoucí účinky praziquantelu (Biltricide).

Tělo se porouchá chinidin, jak se zbavit toho. Grapefruitový džus mohou snižovat jak rychle se tělo zbaví chinidinu. Pití grapefruitového džusu během užívání chinidin může zvýšit možnost vzniku nežádoucích účinků.

Tělo se porouchá skopolamin, jak se zbavit toho. Grapefruitový džus může snížit jak rychle tělo odbourává skopolamin. Pití grapefruitového džusu během užívání skopolamin by mohlo zvýšit účinek a nežádoucí účinky skopolamin.

Uklidňující léky mohou způsobit ospalost a malátnost. Grapefruitový džus může snížit jak rychle tělo odbourává některé léky. Pití grapefruitového džusu přičemž některé uklidňující léky mohou zvýšit účinek a nežádoucí účinky některých léků sedativ; Některé sedativní léky, které by mohly interagovat s grapefruitového džusu zahrnují clonazepam (Klonopin), diazepam (Valium), lorazepam (Ativan), a další.

Tělo odbourává sildenafil (Viagra), jak se zbavit toho. Grapefruit může snížit jak rychle tělo odbourává sildenafil (Viagra). Pití grapefruitového džusu během užívání sildenafilu (Viagra) může zvýšit účinek a nežádoucí účinky sildenafilu.

Grapefruit může zvýšit, kolik terfenadin (Seldane), který tělo absorbuje. Pití grapefruitového džusu během užívání terfenadin (Seldane) může zvýšit účinky a nežádoucí účinky terfenadinu (Seldane).

Tělo odbourává kofein, jak se zbavit toho. Grapefruit by mohlo úmrtí, jak rychle se tělo zbaví kofeinu. Pití grapefruit přičemž kofein může zvyšovat nežádoucí účinky kofeinu, včetně nervozita, bolesti hlavy a rychlý srdeční rytmus.

Tělo se porouchá erythromycin, jak se zbavit toho. Grapefruitu může snížit, jak rychle se tělo zbaví erythromycinu. Přičemž grapefruitový džus spolu s erytromycinu může zvýšit účinky a nežádoucí účinky erythromycinu.

Grapefruit může dojít ke snížení Kolik fexofenadin (Allegra) tělo absorbuje. Pití grapefruitového džusu během užívání fexofenadin (Allegra) by mohla snížit účinnost fexofenadinu (Allegra).

Játra aktivuje losartan (Cozaar), aby to fungovalo. Grapefruitový džus mohou snižovat jak rychle tělo aktivuje losartan (Cozaar). Pití grapefruitového džusu během užívání losartan (Cozaar) by mohla snížit účinnost losartanu.

Některé léky jsou změněny a členěny v játrech; Grapefruitový džus mohou snižovat jak rychle Játra odbourávají některé léky. Vezmeme-grapefruitový džus spolu s některými léky, které jsou odbourávány v játrech může zvýšit účinek a nežádoucí účinky některých léků. Před přijetím grapefruitový džus mluvit do svého poskytovatele zdravotní péče, pokud užíváte nějaké léky, které jsou změněny v játrech; Některé léky, které jsou změněny v játrech patří amitriptylin (Elavil), haloperidol (Haldol), ondansetron (Zofran), propranolol (Inderal), theofylin (Theo-Dur, ostatní), verapamil (Calan, Isoptin, ostatní) a další.

Některé léky jsou změněny a členěny v játrech; Grapefruitový džus mohou snižovat jak rychle Játra odbourávají některé léky. Vezmeme-grapefruitový džus spolu s některými léky, které jsou odbourávány v játrech může zvýšit účinek a nežádoucí účinky některých léků. Před přijetím grapefruitový džus mluvit do svého poskytovatele zdravotní péče, pokud užíváte nějaké léky, které jsou změněny v játrech; Některé léky, které jsou změněny v játrech zahrnují omeprazol (Prilosec), lansoprazol (Prevacid) a pantoprazol (Protonix), diazepam (Valium), carisoprodol (Soma), nelfinavir (přípravek Viracept) a další.

Některé léky jsou změněny a členěny v játrech; Grapefruitový džus mohou snižovat jak rychle Játra odbourávají některé léky. Vezmeme-grapefruitový džus spolu s některými léky, které jsou odbourávány v játrech může zvýšit účinek a nežádoucí účinky některých léků. Před přijetím grapefruitový džus mluvit do svého poskytovatele zdravotní péče, pokud užíváte nějaké léky, které jsou změněny v játrech; Některé léky, které jsou změněny v játrech patří diclofenac (Cataflam, Voltaren), ibuprofen (Motrin), meloxikam (Mobic) a piroxicam (Feldene), celecoxib (Celebrex), amitriptylin (elavil), warfarin (kumarin), glipizid (Glucotrol ), losartan (Cozaar), a další.

Pití grapefruitový džus může zvýšit, kolik saquinavir (Fortovase, Invirase) tělo absorbuje. Pití grapefruitového džusu během užívání sachinaviru (Fortovase, Invirase) může zvýšit účinky a nežádoucí účinky sachinaviru.

Pití grapefruitového džusu může dojít ke snížení účinků teofylinu. Není tu dostatek informací, aby vědět, jestli to je velký problém.

Warfarin (Coumadin) se používá ke zpomalení krevní srážlivosti. Pití grapefruitového džusu může zvýšit účinky warfarinu (Coumadin) a zvýšit šance na podlitiny a krvácení. Ujistěte se, že jste vaše krev pravidelně kontrolovat. Možná je třeba změnit dávku vašeho warfarin (Coumadin).

Příslušná dávka grapefruitu závisí na několika faktorech, jako je věk uživatele, zdravotnictví a dalších podmínek. V této době není k dispozici dostatek vědeckých informací pro určení vhodného rozsahu dávek pro grapefruitu. Mějte na paměti, že přírodní produkty nejsou vždy nezbytně bezpečné a dávky mohou být důležité. Ujistěte se, že řídit příslušnými pokyny na štítku výrobku a před použitím poraďte se se svým lékárníkem nebo lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem.

Reference

Ameer, B., Weintraub, R. A. Johnson, J. V., Yost, R. A., a Rouseff absorpce R. L. Flavanone po naringin, hesperidin, a správy citrusů. Clin Pharmacol Ther 199; 60 (1): 34-40.

Armanini, D., Calo, L., a Semplicini, A. pseudohyperaldosteronismus: patogenetické mechanizmy. Crit Rev Clin Lab Sci 200; 40 (3): 295-335.

Baekey, P. A., Cerda, J. J., Burgin, C. W., Robbins, F. L., Rice, R. W. a Baumgartner, T. G. grapefruitový pektin inhibuje hypercholesterolemie a aterosklerózy v miniaturním prasat. Clin Cardiol 198; 11 (9): 597-600.

Bailey, D. G., Dresser, G. K., Kreeft, J. H., Munoz, C., Freeman, D. J., a Bend, J. R. Grapefruit-felodipin interakce: účinek nezpracovaného ovoce a pravděpodobných účinných látek. Clin Pharmacol Ther 200; 68 (5): 468-477.

Borradaile, N. M., de Dreu, L. E., Barrett, P. H. a Huff, M. W. inhibice sekrece apo B hepatocytů podle Naringenin: rozšířené rychlá intracelulární degradace nezávislá snížených esterů mikrozomální cholesterolu. J Lipid Res 200; 43 (9): 1544-1554.

Borradaile, N. M., de Dreu, L. E., Barrett, P. H., Behrsin, C. D., a Huff, M. W. hepatocytů apoB obsahující sekreci lipoproteinu je snížena o grapefruit flavonoidů, naringenin, prostřednictvím inhibice akumulace mikrozomálních triglyceridů MTP-zprostředkované. Biochemie 2-11-200; 42 (5): 1283-1291.

Cerda, J. J., Normann, S. J., Sullivan, M. P., Burgin, C. W., Robbins, F. L., Vathada, S., a Leelachaikul, P. inhibici aterosklerózy dietními pektinu ve microswine s trvalým hypercholesterolemií. Circulation 199; 89 (3): 1247-1253.

Curhan, G. C., Willett, W. C., RIMM, E. B., Spiegelman, D., a Stampfer, M. J. prospektivní studie použití nápojového a riziko vzniku ledvinových kamenů. Am J Epidemiol. 2-1-199; 143 (3): 240-247.

Ferdman, R. M., Ong, P. Y. a kostel, J. A. Pektin anafylaxe a možná souvislost s kešu alergie. Ann.Allergy Asthma Immunol. 200; 97 (6): 759-760.

Fink, B. N., Steck, S. E. Wolff, M. S., Kabát, G. C. a Gammon, M. D. Výstavba flavonoidů databáze pro posuzování příjem ve vzorku populace na bázi žen na Long Island, New York. Nutr Cancer 200; 56 (1): 57-66.

Fuhr, U., Klittich, K., a Staib, A. H. inhibiční účinek grapefruitového džusu a jeho hořké jistiny, Naringenin, na CYP1A2 závislý metabolismus kofeinu u člověka. Br.J Clin Pharmacol 199; 35 (4): 431-436.

Fujioka, K., Greenway, F., Sheard, J., a Ying, Y. Účinky grapefruitu na hmotnosti a inzulínovou rezistencí: vztah k metabolickým syndromem. J Med Food 200; 9 (1): 49-54.

Girennavar, B., Jayaprakasha, G. K., Jadegoud, Y., nagana Gowda, G. A., a Patil, B. S. zachycovačů radikálů a cytochrom P450 3A4 inhibiční aktivita bergaptol a geranylcoumarin z grapefruitu. Bioorg.Med Chem 6-1-200; 15 (11): 3684 až 3691.

Gorinstein, S., Caspi, A., Libman, I., Lerner, HT, Huang, D., Leontowicz, H., Leontowicz, M., Tashma, Z., Katrich, E., Feng, S., a Trakhtenberg, S. Red grapefruit příznivě ovlivňuje hladiny triglyceridů v séru u pacientů s koronární aterosklerózy: studie in vitro a u lidí. J Agric Food Chem 3-8-200; 54 (5): 1887-1892.

Guo, LQ, Chen, QY, Wang, X., Liu, YX, Chu, XM, Cao, XM, Li, JH, a Yamazoe, Y. Různé role pummelo furanokumarin a P450 3A5 * 3 polymorfizmu v osudu a účinek felodipinu. Curr Drug Metab 200; 8 (6): 623-630.

Ho, P. C., Saville, D. J., a Wanwimolruk, S. Inhibice lidské činnosti CYP3A4 grapefruit flavonoidů, furanokumarin a příbuzných sloučenin. J Pharm Pharm Sci 200; 4 (3): 217-227.

Ionescu G, Kiehl R, Wichmann-Kunz F, a kol. Orální jako extrakt z citrusových semen v atopického ekzému: in vitro a in vivo studií na střevní mikroflóry. J Orthomol Med 199; 5 (3): 155-157.

Kirby B. J. a Unadkat, J. D. grapefruitový džus, sklenice plná lékových interakcí? Clin Pharmacol Ther 200; 81 (5): 631-633.

Kumar, A., Teuber, S. S., Naguwa, S., Prindiville, T., a Gershwin, M. E. eozinofilní gastroenteritida a citrusové vyvolané kopřivka. Clin Rev Allergy Immunol 200; 30 (1): 61-70.

Li, P., Callery, P. S., Gan, L. S. a Balani, S. K. esterázy inhibice grapefruitový džus flavonoidů, které vedou k nové lékové interakce. Drug Metab Dispos 200; 35 (7): 1203-1208.

Lim, S. L. a Lim, L. Y. Účinky citrusových ovocných šťáv cytotoxicity a drogové dopravních drah Caco-2 buněk monovrstev. Int J Pharm 1-3-200; 307 (1): 42-50.

Lipson, S. M., Sethi, L., Cohen, P., Gordon, R. E., Tan, P. I., Burdowski, A., a Stotzky, G. protivirové účinky na bakteriofágy a rotaviru podle brusinkového džusu. Phytomedicine 200; 14 (1): 23-30.

Mandadi, K. K., Jayaprakasha, G. K., Bhat, N. G., a Patil, B. S. Red mexické grapefruit: zdroj pro nové biologicky aktivní limonoids a jejich antioxidační aktivitu. Z Naturforsch [C.] 200.; 62 (3-4): 179-188.

McLundie, A. C. ztráta Lokalizovaná palatal povrch zubu a jeho léčba s porcelánovými laminátů. Restorative.Dent. 199; 7 (2): 43-44.

Mennen, L. I., Sapinho, D., Ito, H., Bertrais, S., Galan, P., Hercberg, S., a Scalbert, A. močového flavonoidy a fenolické kyseliny jako biomarkery příjmu pro polyfenolových-bohatých potravin. Br J Nutr 200; 96 (1): 191-198.

Mertens-Talcott, SU, De Castro, WV, Manthey, JA, Derendorf, H., a Butterweck, V. Polymethoxylated flavony a jiné fenolické deriváty z citrusových plodů v jejich inhibiční účinky na glykoproteinem P zprostředkovaný transport talinolol v Caco-2 buněk. J Agric Food Chem 4-4-200; 55 (7): 2563-2568.

Ohnishi, A., Ohtani, H., a Sawada, Y. hlavním determinantem faktory v rozsahu interakce mezi grapefruitový džus a antagonistů vápníkových kanálů. Br J Clin Pharmacol 200; 62 (2): 196-199.

Paine, M. F., Criss, A. B., a Watkins, P. B. Dvě hlavní grapefruitový džus složky se liší v čase nástupu inhibice střevního CYP3A4. J Pharmacol Exp Ther 200; 312 (3): 1151-1160.

Palermo, M., Armanini, D., a Delitala, G. grapefruitový džus inhibuje 11 beta-hydroxysteroid dehydrogenázu in vivo v člověku. Clin Endocrinol (Oxf) 200.; 59 (1): 143-144.

Písařík, P. snížení krevního tlaku účinek přidávání grapefruitový džus na nifedipin a terazosinu u pacienta s těžkou renovaskulární hypertenzí. Arch Fam.Med 199; 5 (7): 413-416.

Riccio, R., Trevisan, M. a Capri, E. Vliv povrchu vosky na přetrvávání chlorpyrifos-methyl u jablek, jahod a grepů. Potraviny Addit.Contam 200; 23 (7): 683-692.

Row, E. C., Brown, S. A., Stachulski, A. V. a Lennard, M. S. Design, syntéza a vyhodnocení furanokumarin monomerů jako inhibitory CYP3A4. Org Biomol.Chem 4-21-200; 4 (8): 1604-1610.

Row, E., Brown, S. A., Stachulski, A. V. a Lennard, M. S. Vývoj nových furanokumarin dimerů jako potentní a selektivní inhibitory CYP3A4. Drug Metab Dispos 200; 34 (2): 324-330.

Sardi, A., Geda, C., Nerici, L., a Bertello, P. [Rhabdomyolýza a arteriální hypertenze způsobené zjevného nadbytku mineralokortikoidů: Zpráva případ]. Ann Ital Med Int 200; 17 (2): 126-129.

Seidegard, J., Dahlstrom, K., a Kullberg, A. Vliv grapefruitového džusu na močovém 6 beta-hydroxykortisol / kortizolu vylučování. Clin Exp Pharmacol Physiol 199; 25 (5): 379-381.

Tournas, V. H., Heeres, J., a Burgess, L. Formy a kvasinky v ovocných salátů a ovocných šťáv. Food Microbiol. 200; 23 (7): 684-688.

Trinchieri, A., Lizzano, R., Bernardini, P., Nicola, M., Pozzoni, F., Romano, AL, Serrago, MP, a Confalanieri, S. Vliv akutní zatížení grapefruitové šťávy na vylučování citrátu a močových cest rizikové faktory tvorby ledvinových kamenů. Dig.Liver Dis. 200; 34 Suppl 2: S160-S163.

Walker, M. a Phillips, C. A. Růst Propionibacterium cyclohexanicum v ovocných šťávách a jeho přežití po ošetření zvýšených teplot. Food Microbiol. 200; 24 (4): 313-318.

Wangensteen, H., Molden, E. Christensen, H., a Malterud, K. E. Identifikace epoxybergamottin jako inhibitor CYP3A4 ve grapefruitové kůry. Eur J Clin Pharmacol 200; 58 (10): 663-668.

Zoumas-Morse, C, Rock, C. L., Quintana, E. L., Neuhouser, M. L., Gerner, E. W., a Meyskens, F. L., Jr. Vývoj databáze polyaminové pro posuzování přísun v potravě. J Am Diet.Assoc 200; 107 (6): 1024-1027.

Agri Res Svc: fytochemické a Ethnobotanical databází Dr. vévodovi. www.ars-grin.gov/duke (Accessed 3. listopadu 1999).

Ameer B, Weintraub RA. lékové interakce s grapefruitovou šťávou. Clin Pharmacokinet 199; 33: 103-21.

Andersen, V., Pedersen, N., Larsen, N. E., Sonne, J., a Larsen, S. Střevní prvního metabolismu midazolamu u jaterní cirhózy –effect grapefruitové šťávy. Br J Clin Pharmacol 200; 54 (2): 120-124.

Ando, ​​H., Tsuruoka, S., Yanagihara, H., Sugimoto, K., Miyata, M., Yamazoe, Y., Takamura, T., Kaneko, S., a Fujimura, A. Účinky grapefruitové šťávy na farmakokinetika pitavastatinu a atorvastatinem. Br J Clin Pharmacol 200; 60 (5): 494-497.

Bailey DG, Arnold JM, Strong HA, et al. Vliv grepové šťávy a naringinu na farmakokinetiku nisoldipinu. Clin Pharmacol Ther 199; 54: 589-94.

Bailey DG, Dresser GK, Bend JR. Bergamottin, limetkové šťávy a červené víno jako inhibitory 3A4 aktivity P450: Srovnání s grapefruitového džusu. Clin Pharmacol Ther 200; 73: 529-37.

Bailey DG, Dresser GK, Bend JR. Bergamottin, limetkové šťávy a červené víno jako inhibitory 3A4 aktivity P450: Srovnání s grapefruitového džusu. Clin Pharmacol Ther 200; 73: 529-37.

Bailey DG, Dresser GK, Kreeft JH, et al. Grapefruitový džus-felodipin interakce: Účinek segmentů a výpis z nezpracované ovoce. Clin Pharmacol Ther 200; 67: 107 (abstrakt PI-71).

Bailey DG, Dresser GK, Leake BF, Kim RB. Naringin je hlavní a selektivní inhibitor klinické organických aniontů a dopravní polypeptidu 1A2 (OATP1A2) v grapefruitové šťávy. Clin Pharmacol Ther 200; 81: 495-502.

Bailey DG, Dresser GK, Munoz C, et al. Snížení biologické dostupnosti fexofenadin ovocnými šťávami. Clin Pharmacol Ther 200; 69: P21.

Bailey DG, Dresser GK. Grapefruitový džus-lovastatin interakce. Clin Pharmacol Ther 200; 67: 690.

Bailey DG, Spence JD, Munoz C, Arnold JM. Interakce citrusových šťáv s felodipinu a nifedipinem současně. Lancet 199; 337: 268-9.

Bailey DG. Ovocné šťávy inhibice vychytávání dopravy: nový typ interakce potravy s lékem. Br J Clin Pharmacol 201; 70: 645-55.

Bailey, D. G., Arnold, J. M., Bend, J. R., Tran, L. T., a Spence, J. D. grapefruitový džus-felodipin interakce: reprodukovatelnost a charakterizace se formulace s prodlouženým uvolňováním léčiva. Br J Clin Pharmacol 199; 40 (2): 135-140.

Bailey, D. G., Arnold, J. M., Munoz, C., a Spence, J. D. grapefruitový džus – felodipin interakce: mechanismus, předvídatelnost, a účinek naringinu. Clin Pharmacol Ther 199; 53 (6): 637-642.

Becquemont L, Verstuyft C, pohotovostní R, et al. Vliv grapefruitového džusu na farmakokinetiku digoxinu u člověka. Clin Pharmacol Ther 200; 70: 311-6.

Benmebarek M, Devaud C, Gex-Fabry M, et al. Účinky grapefruitové šťávy na farmakokinetiku enantiomerů metadonu. Clin Pharmacol Ther 200; 76: 55-63.

Benton, R. E., Honig, P. K., Zamani, K., Cantilena, L. R., a Woosley, R. L. grapefruitový džus mění Terfenadin farmakokinetiku, což má za následek prodloužení repolarizace na elektrokardiogramu. Clin Pharmacol Ther 199; 59 (4): 383-388.

Bistrup, C., Nielsen, F. T., Jeppesen, U. E., a Dieperink, H. Vliv grapefruitového džusu na absorpci Sandimmun Neoral u stabilních ledvinových alotransplantátu. Nephrol Dial.Transplant. 200; 16 (2): 373-377.

Butland BK, Fehily AM, Elwood PC. Dieta, plicní funkce a funkce plic pokles v kohortě 2512 mužů středního věku. Thorax 200; 55: 102-8.

Calori-Domingues MA, Fonseca H. Laboratorní vyhodnocení chemické kontrole produkce aflatoxinů v skořápce podzemnice olejné (Arachis hypogaea L.). Potraviny Addit kontaminovaného 199; 12: 347-50.

Carey IM, Strachan DP, Cook DG. Dopady změn spotřeby čerstvé ovoce na ventilační funkce u zdravých britských dospělých. Am J Respir Crit Care Med 199; 158: 728-33.

Castro N, Jung H, Medina R, et al. Interakce mezi grapefruitového džusu a praziquantelu u lidí. Antimicrob Agents Chemother 200; 46: 1614-6.

Cerda JJ, Robbins FL, Burgin CW, et al. Účinky grapefruitové pektinu u pacientů s rizikem ischemické choroby srdeční aniž by se změnila stravu nebo životní styl. Clin Cardiol 198; 11: 589-94.

Chan WK, Nguyen LT, Miller VP, Harris RZ. Mechanismus na bázi deaktivace lidského cytochromu P450 3A4 grepové šťávy a červeného vína. Life Sci 199; 62: PL135-42.

Charbit, B., Becquemont, L., Lepere, B., Peytavin, G., a Funck-Brentano, C. Farmakokinetické a farmakodynamické interakce mezi grapefruitového džusu a halofantrin. Clin Pharmacol Ther 200; 72 (5): 514-523.

Christensen, H., Asberg, A., Holmboe, A. B., a Berg, K. J. Současné podání zvyšuje grapefruitový džus systémová expozice diltiazemu u zdravých dobrovolníků. Eur J Clin Pharmacol 200; 58 (8): 515-520.

Clifford, C. P., Adams, D. A., Murray, S., Taylor, W. G., Wilkins, M. R., Boobis, A. R., a Davies, D. S. Účinky na srdce terfenadinu po inhibice jeho metabolismu grapefruitové šťávy. Eur J Clin Pharmacol 199; 52 (4): 311-315.

Coreg monografie. In: Gillis MC, Ed. Kompendium Pharmaceuticals a specialit (CPS). 34. ed. Ottawa, Ontario, CAN: Canadian Lékárníci Assn, 1999: 395.

Kulm-Merdek, KE, von Moltke, LL, Gan, L., Horan, KA, Reynolds, R., Harmatz, JS, soud MH a Greenblatt, DJ Vliv prodlouženého vystavení grapefruitového džusu na cytochromu P450 3A aktivitu u lidí : srovnání s ritonavirem. Clin Pharmacol Ther 200; 79 (3): 243-254.

Cuong, B. T., Binh, V. Q., Dai, B., Duy, D. N., Lovell, C. M., Rieckmann, K. H. a Edstein, M. D. Má pohlaví, potraviny nebo grapefruitový džus změně farmakokinetiky primachinu u zdravých jedinců? Br J Clin Pharmacol 200; 61 (6): 682-689.

Curhan GC, Willett WC, Speizer FE, Stamfer MJ. Použití nápojů a riziko vzniku ledvinových kamenů u žen. Ann Intern Med 199; 128: 534-40.

Damkier P, Hansen LL, Brosen K. Vliv diklofenak, disulfiram, itrakonazol, grapefruitový džus nebo erytromycin na farmakokinetiku chinidinu. Br J Clin Pharmacol 199; 48: 829-38.

Demarles D, Gillotin C, Bonaventure-Paci S, et al. Farmakokinetika jedné dávky amprenaviru souběžně s grapefruitového džusu. Antimicrob Agents Chemother 200; 46: 1589-1590.

Desta, Z., Kivistö, K. T., Lilja, J. J., Backman, J. T., Soukhova, N., Neuvonen, P. J. a Flockhart, D. A. Stereoselektivní Farmakokinetika cisapridu zdravým dobrovolníkům a vlivu opakovaného podávání grapefruitového džusu. Br J Clin Pharmacol 200; 52 (4): 399-407.

Di Marco MP, Edwards DJ, Wainer IW, Ducharme MP. Účinek grepové šťávy a Seville pomerančové šťávy na farmakokinetiku dextrometorfanu: úloha střevní CYP3A a P-glykoproteinu. Life Sci 200; 71: 1149-1160.

Dresser GK, Bailey DG, Carruthers SG. Grapefruitový džus-felodipin interakce u zdravých seniorů. Clin Pharmacol Ther 199; 65: (abstract PIII-63).

Dresser GK, Bailey DG, Carruthers SG. Grapefruitový džus-felodipin interakce u starších pacientů. Clin Pharmacol Ther 200; 68: 28-34.

Dresser GK, Bailey DG, Leake BF, et al. Ovocné šťávy inhibuje organický aniontový transportní polypeptid zprostředkované vychytávání léku ke snížení perorální dostupnost fexofenadinu. Clin Pharmacol Ther 200; 71: 11-20.

Dresser GK, Kim RB, Bailey DG. Vliv objemu grapefruitového džusu na snížení fexofenadin biologické dostupnosti: možnou roli organický aniontový transportní polypeptidy. Clin Pharmacol Ther 200; 77: 170-7.

Dresser GK, Spence JD, Bailey DG. Farmakokinetické-farmakodynamické důsledky a klinický význam cytochromu P450 3A4 inhibici. Clin Pharmacokinet 200; 38: 41 až 57.

Ducharme, M. P., Warbasse, L. H. a Edwards, D. J. Dispozice intravenózní a perorální cyklosporin po podání s grapefruitového džusu. Clin Pharmacol Ther 199; 57 (5): 485-491.

Ebert U, R Oertel, Kirch W. Vliv grapefruitového džusu na farmakokinetiku skopolamin a farmakodynamiky u zdravých mužských a ženských subjektů. Int J Clin Pharmacol Ther 200; 38: 523-31.

Edgar, B., Bailey, D., Bergstrand, R., Johnsson, G., a Regardh, C. G. Akutní účinky pití grapefruitového džusu na farmakokinetiku a dynamiku felodipinu – a jeho potenciální klinický význam. Eur J Clin Pharmacol 199; 42 (3): 313-317.

Edwards DJ, Fitzsimmons ME, Schuetz EG, et al. 6 ‘, 7’-Dihydroxybergamottin v grapefruitové šťávy a Seville pomerančové šťávy: účinky na cyklosporin dispozice, enterocytů CYP3A4 a P-glykoproteinu. Clin Pharmacol Ther 199; 65: 237-44.

Elektronická Code of Federal Regulations. Hlava 21. Část 182 – Látky obecně považované za bezpečné. K dispozici na adrese: http://ecfr.gpoaccess.gov/cgi/t/text/text-idx?c=ecfr&sid= 786bafc6f6343634fbf79fcdca7061e1 & RGN = div5 & view = text-node = 21: 3.0.1.1.13 & ID NO = 21

Erlund I, Meririnne E, G Alfthan, Aro A. Plazmové kinetika a močové vylučování flavanones Naringenin a hesperetin u lidí po požití pomerančové šťávy a grapefruitový džus. J Nutr 200; 131: 235-41.

Evans AM. Vliv složek potravy na gastrointestinální metabolismu a transportu léčiv. Ther Drug Monit 200; 22: 131-6.

Farkas D, Oleson LE, Zhao Y, et al. Šťávu z granátového jablka neoslabuje clearance perorální nebo intravenózní midazolam, sondu pro cytochrom P450-3A aktivity: Srovnání s grapefruitového džusu. J Clin Pharmacol 200; 47: 286-94.

Forastiere F, Pistelli R, Sestini P, et al. Spotřeba čerstvého ovoce bohaté na vitamín C a sípání příznaky u dětí. Thorax 200; 55: 283-8.

Fuhr U, Muller-Peltzer H, Kern R, et al. Účinky grapefruitového džusu a kouření na koncentraci verapamiliumchloridu v ustáleném stavu. Eur J Clin Pharmacol 200; 58: 45-53.

Fuhr U. lékových interakcí s grapefruitový džus. Drug Saf 199; 18: 251-72.

Fuhr, U., Maier-Bruggemann, A., Blume, H., Muck, W., Unger, S., Kuhlmann, J., Huschka, C., Zaigler, M., Rietbrock, S., a Staib, AH grapefruitový džus zvyšuje ústní nimodipin biologickou dostupnost. Int J Clin Pharmacol Ther 199; 36 (3): 126 – 132.

Fukazawa I, Uchida N, Uchida E, Yasuhara H. Vliv grapefruitového džusu na farmakokinetiku atorvastatinu a pravastatinu v japonštině. Br J Clin Pharmacol 200; 57: 448-55.

K Fukuda, Ohta T, Oshima Y, et al. Specifické inhibitory CYP3A4 v grapefruitové šťávy: furocoumarin dimery jako složek lékové interakce. Farmakogenetika 199; 7: 391-6.

Garg SK, Kumar N, Bhargava VK, Prabhakar SK. Vliv grapefruitového džusu na karbamazepin biologickou dostupnost u pacientů s epilepsií. Clin Pharmacol Ther 199; 64: 286-8.

Gaudineau C, Beckerman R, S Welbourn, Auclair K. Inhibice lidských enzymů P450 podle různých složek extraktu Ginkgo biloba. Biochem Biophys Res Comm 200; 318: 1072-8.

Glaeser, H., Bailey, DG, Dresser, GK, Gregor, JC, Schwarz, UI, McGrath, JS, Jolicoeur, E. Lee, W., Leake, BF, Tirona, RG a Kim, RB Střevní lék transporter exprese a dopad grapefruitové šťávy u lidí. Clin Pharmacol Ther 200; 81 (3): 362-370.

Goosen, TC, Cillie, D. Bailey, DG, Yu, C., He, K., Hollenberg, PF, Woster, PM, Cohen, L. Williams, JA, Rheeders, M., a Dijkstra, HP Bergamottin contribution to the grapefruit juice-felodipine interaction and disposition in humans. Clin Pharmacol Ther 200; 76(6):607-617.

Grapefruit-drug interactions. Available at: www.powernetdesign/grapefruit (Accessed 26 September 1999).

Greenblatt DJ, von Moltke LL, Harmatz JS. Time course of recovery of cytochrome P450 3A function after single doses of grapefruit juice. Clin Pharmacol Ther 200; 74:121-29.

Greenblatt DJ. Analýza lékových interakcí zahrnujících ovocné nápoje a organických aniontů transportující polypeptidy. J Clin Pharmacol 200; 49: 1403-7.

Gross AS, Goh YD, Addison RS, et al. Influence of grapefruit juice on cisapride pharmacokinetics. Clin Pharmacol Ther 199; 65:395-401.

Gupta MC, Garg SK, Badyal D, et al. Effect of grapefruit juice on the pharmacokinetics of theophylline in healthy male volunteers. Způsoby Najít Exp Clin Pharmacol 199; 21:679-82.

Hashimoto, K., Shirafuji, T., Sekino, H., Matsuoka, O., Sekino, H., Onnagawa, O., Okamoto, T., Kudo, S., and Azuma, J. Interaction of citrus juices with pranidipine, a new 1,4-dihydropyridine calcium antagonist, in healthy subjects. Eur J Clin Pharmacol 199; 54(9-10):753-760.

Hatch GE. Asthma, inhaled oxidants, and dietary antioxidants. Am J Clin Nutr 199; 61:625S-30S.

He K, Iyer KR, Hayes RN, et al. Inactivation of cytochrome P450 3A4 by bergamottin, a component of grapefruit juice. Chem Res Toxicol 199; 11:252-9.

Hermans K, Stockman D, Van den Branden F. Grapefruit and tonic: a deadly combination in a patient with the long QT syndrome. Am J Med 200; 114:511-512.

Ho PC, Ghose K, Saville D, Wanwimolruk S. Effect of grapefruit juice on pharmacokinetics and pharmacodynamics of verapamil enantiomers in healthy volunteers. Eur J Clin Pharmacol 200; 56:693-8.

Hollander, A. A., van Rooij, J., Lentjes, G. W., Arbouw, F., van Bree, J. B., Schoemaker, R. C., van Es, L. A., van der Woude, F. J., and Cohen, A. F. The effect of grapefruit juice on cyclosporine and prednisone metabolism in transplant patients. Clin Pharmacol Ther 199; 57(3):318-324.

Hori H, Yoshimura R, Ueda N, et al. Grapefruit juice-fluvoxamine interaction — is it risky or not? J Clin Psychopharmacol 200; 23:422-4.

Hugen, P. W., Burger, D. M., Koopmans, P. P., Stuart, J. W., Kroon, F. P., van Leusen, R., and Hekster, Y. A. Saquinavir soft-gel capsules (Fortovase) give lower exposure than expected, even after a high-fat breakfast. Pharm World Sci 200; 24(3):83-86.

Hukkinen, S. K., Varhe, A., Olkkola, K. T., and Neuvonen, P. J. Plasma concentrations of triazolam are increased by concomitant ingestion of grapefruit juice. Clin Pharmacol Ther 199; 58(2):127-131.

Ioannides-Demos LL, Christophidis N, et al. Dosing implications of a clinical interaction between grapefruit juice and cyclosporine and metabolite concentrations in patients with autoimmune diseases. J Rheumatol 199; 24:49-54.

Ionescu G, Kiehl F, Wichmann-Kunz F, et al. Oral citrus seed extract in atopic eczema: in vitro and in vivo studies on intestinal microflora. J Orthomolec Med 199; 5:155-7.

Jetter A, Kinzig-Schippers M, Walchner-Bonjean M, et al. Effects of grapefruit juice on the pharmacokinetics of sildenafil. Clin Pharmacol Ther 200; 71:21-9.

Josefsson M, Zackrisson AL, Ahlner J. Effect of grapefruit juice on the pharmacokinetics of amlodipine in healthy volunteers. Eur J Clin Pharmacol 199; 51:189-93.

Kanazawa S, Ohkubo T, Sugawara K. The effects of grapefruit juice on the pharmacokinetics of erythromycin. Eur J Clin Pharmacol 200; 56:799-803.

Kantola T, Kivisto KT, Neuvonen PJ, et al. Grapefruit juice greatly increases serum concentrations of lovastatin and lovastatin acid. Clin Pharmacol Ther 1998 63:397-402.

Kawakami, M., Suzuki, K., Ishizuka, T., Hidaka, T., Matsuki, Y., and Nakamura, H. Effect of grapefruit juice on pharmacokinetics of itraconazole in healthy subjects. Int J Clin Pharmacol Ther 199; 36(6):306-308.

Kivisto, K. T., Lilja, J. J., Backman, J. T., and Neuvonen, P. J. Repeated consumption of grapefruit juice considerably increases plasma concentrations of cisapride. Clin Pharmacol Ther 199; 66(5):448-453.

Ku, Y. M., Min, D. I., and Flanigan, M. Effect of grapefruit juice on the pharmacokinetics of microemulsion cyclosporine and its metabolite in healthy volunteers: does the formulation difference matter? J Clin Pharmacol 199; 38(10):959-965.

Kupferschmidt HH, Fattinger KE, Ha HR, et al. Grapefruit juice enhances the bioavailability of the HIV protease inhibitor saquinavir in man. Br J Clin Pharmacol 199; 45:355-9.

Kupferschmidt, H. H., Ha, H. R., Ziegler, W. H., Meier, P. J., and Krahenbuhl, S. Interaction between grapefruit juice and midazolam in humans. Clin Pharmacol Ther 199; 58(1):20-28.

Lee YS, Lorenzo BJ, Koufis T, et al. Grapefruit juice and its flavonoids inhibit 11 beta-hydroxysteroid dehydrogenase. Clin Pharmacol Ther 199; 59:62-71.

Lee, A. J., Chan, W. K., Harralson, A. F., Buffum, J., and Bui, B. C. The effects of grapefruit juice on sertraline metabolism: an in vitro and in vivo study. Clin Ther 199; 21(11):1890-1899.

Lee, M., Min, D. I., Ku, Y. M., and Flanigan, M. Effect of grapefruit juice on pharmacokinetics of microemulsion cyclosporine in African subjects compared with Caucasian subjects: does ethnic difference matter? J Clin Pharmacol 200; 41(3):317-323.

Libersa, C. C., Brique, S. A., Motte, K. B., Caron, J. F., Guedon-Moreau, L. M., Humbert, L., Vincent, A., Devos, P., and Lhermitte, M. A. Dramatic inhibition of amiodarone metabolism induced by grapefruit juice. Br J Clin Pharmacol 200; 49(4):373-378.

Lilja JJ, Kivisto KT, Backman JT, et al. Grapefruit juice substantially increases plasma concentrations of buspirone. Clin Pharmacol Ther 199; 64:655-60.

Lilja JJ, Kivisto KT, Backman JT, Neuvonen PJ. Effect of grapefruit juice dose on grapefruit juice-triazolam interaction: repeated consumption prolongs triazolam half-life. Eur J Clin Pharmacol 200; 56:411-5.

Lilja JJ, Kivisto KT, Neuvonen PJ. Duration of effect of grapefruit juice on the pharmacokinetics of the CYP3A4 substrate simvastatin. Clin Pharmacol Ther 200; 68:384-90.

Lilja JJ, Kivisto KT, Neuvonen PJ. Grapefruit juice increases serum concentrations of atorvastatin and has no effect on pravastatin. Clin Pharmacol Ther 199; 66:118-27.

Lilja JJ, Kivisto KT, Neuvonen PJ. Grapefruit juice-simvastatin interaction: effect on serum concentrations of simvastatin, simvastatin acid, and HMG-CoA reductase inhibitors. Clin Pharmacol Ther 199; 64:477-83.

Lilja JJ, Raaska K, Neuvonen PJ. Effects of grapefruit juice on the pharmacokinetics of acebutolol. Br J Clin Pharmacol 200; 60:659-63.

Lilja, J. J., Laitinen, K., and Neuvonen, P. J. Effects of grapefruit juice on the absorption of levothyroxine. Br J Clin Pharmacol 200; 60(3):337-341.

Lilja, J. J., Neuvonen, M., and Neuvonen, P. J. Effects of regular consumption of grapefruit juice on the pharmacokinetics of simvastatin. Br J Clin Pharmacol 200; 58(1):56-60.

Lundahl, J., Regardh, C. G., Edgar, B., and Johnsson, G. Effects of grapefruit juice ingestion–pharmacokinetics and haemodynamics of intravenously and orally administered felodipine in healthy men. Eur J Clin Pharmacol 199; 52(2):139-145.

Lundahl, J., Regardh, C. G., Edgar, B., and Johnsson, G. Relationship between time of intake of grapefruit juice and its effect on pharmacokinetics and pharmacodynamics of felodipine in healthy subjects. Eur J Clin Pharmacol 199; 49(1-2):61-67.

Min, D. I., Ku, Y. M., Geraets, D. R., and Lee, H. Effect of grapefruit juice on the pharmacokinetics and pharmacodynamics of quinidine in healthy volunteers. J Clin Pharmacol 199; 36(5):469-476.

Monroe KR, Murphy SP, Kolonel LN, Pike MC. Prospective study of grapefruit intake and risk of breast cancer in postmenopausal women: the Mutliethnic Cohort Study. Br J Cancer 200; 97:440-5.

Odou, P., Ferrari, N., Barthelemy, C., Brique, S., Lhermitte, M., Vincent, A., Libersa, C., and Robert, H. Grapefruit juice-nifedipine interaction: possible involvement of several mechanisms. J Clin Pharm Ther 200; 30(2):153-158.

Oesterheld J, Kallepalli BR. Grapefruit juice and clomipramine: shifting metabolitic ratios. J Clin Psychopharmacol 199; 17:62-3.

Offman EM, Freeman DJ, Dresser GK, et al. Cisapride interaction with grapefruit juice and red wine. Clin Pharmacol Ther 200; 67:110 (abstract PI-83).

Ozdemir M, Aktan Y, Boydag BS. Interaction between grapefruit juice and diazepam in humans. Eur J Drug Metab Pharmacokinet 199; 23:55-9.

Paine, M. F., Widmer, W. W., Hart, H. L., Pusek, S. N., Beavers, K. L., Criss, A. B., Brown, S. S., Thomas, B. F., and Watkins, P. B. A furanocoumarin-free grapefruit juice establishes furanocoumarins as the mediators of the grapefruit juice-felodipine interaction. Am J Clin Nutr 200; 83(5):1097-1105.

Parker RB, Yates CR, Soberman JE, Laizure SC. Effects of grapefruit juice on intestinal P-glycoprotein: evaluation using digoxin in humans. Farmakoterapie 200; 23:979-87.

Penzak SR, Acosta EP, Turner M, et al. Vliv Seville pomerančové šťávy a grapefruitový džus na farmakokinetiku indinaviru. J Clin Pharmacol 200; 42: 1165-1170.

Penzak SR, Gubbins PO, Gurley BJ, et al. Grapefruit juice decreases the systemic availability of itraconazole capsules in healthy volunteers. Ther Drug Monit 199; 21:304-9.

Potential drug interactions with grapefruit. Pharmacist’s Letter / Prescriber’s Letter 200; 23(2):230204.

Product information for Cordarone. Wyeth Pharmaceuticals, Inc. Philadelphia, PA 19101. September 2006.

Ranzani MR, Fonseca H. Mycological evaluation of chemically-treated unshelled peanuts. Food Addit Contam 199; 12:343-6.

Rashid, J., McKinstry, C., Renwick, A. G., Dirnhuber, M., Waller, D. G., and George, C. F. Quercetin, an in vitro inhibitor of CYP3A, does not contribute to the interaction between nifedipine and grapefruit juice. Br J Clin Pharmacol 199; 36(5):460-463.

Rashid, T. J., Martin, U., Clarke, H., Waller, D. G., Renwick, A. G., and George, C. F. Factors affecting the absolute bioavailability of nifedipine. Br J Clin Pharmacol 199; 40(1):51-58.

Rau SE, Bend JR, Arnold MO, et al. Grapefruit juice-terfenadine single-dose interaction: magnitude, mechanism, and relevance. Clin Pharmacol Ther 1997 61:401-9.

Reif S, Nicolson M, Bisset D, et al. Effect of grapefruit juice intake on etoposide bioavailability. Eur J Clin Pharmacol 200; 58:491-4..

Rincon, A. M., Vasquez, A. M., and Padilla, F. C. [Chemical composition and bioactive compounds of flour of orange (Citrus sinensis), tangerine (Citrus reticulata) and grapefruit (Citrus paradisi) peels cultivated in Venezuela]. Arch Latinoam Nutr 200; 55(3):305-310.

Robbins RC, Martin FG, Roe JM. Ingestion of grapefruit lowers elevated hematocrits in human subjects. Int J Vitam Nutr Res 198; 58:414-7.

Rogers JD, Zhao J, Liu L, et al. Grapefruit juice has minimal effects on plasma concentrations of lovastatin-derived 3-hydroxy-3-methylglutaryl coenzyme A reductase inhibitors. Clin Pharmacol Ther 199; 66:358-66.

Sakamoto S, Sato K, Maitani T, Yamada T. [Analysis of components in natural food additive “grapefruit seed extract” by HPLC and LC/MS]. Eisei Shikenjo Hokoku 199; 38-42.

Schmiedlin-Ren P, Edwards DJ, Fitzsimmons ME, et al. Mechanisms of enhanced oral availability of CYP3A4 substrates by grapefruit constituents. Decreased enterocyte CYP3A4 concentration and mechanism-based inactivation by furanocoumarins. Drug Metab Dispos 199; 25:1228-33.

Schubert W, Cullberg G, Edgar B, Hedner T. Inhibition of 17 beta-estradiol metabolism by grapefruit juice in ovariectomized women. Maturitas 199; 20:155-63.

Schwartz J, Weiss ST. Relationship between dietary vitamin C intake and pulmonary function in the First National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES I). Am J Clin Nutr 199; 59:110-4.

Schwarz, U. I., Johnston, P. E., Bailey, D. G., Kim, R. B., Mayo, G., and Milstone, A. Impact of citrus soft drinks relative to grapefruit juice on ciclosporin disposition. Br J Clin Pharmacol 200; 62(4):485-491.

Schwarz, U. I., Seemann, D., Oertel, R., Miehlke, S., Kuhlisch, E., Fromm, M. F., Kim, R. B., Bailey, D. G., and Kirch, W. Grapefruit juice ingestion significantly reduces talinolol bioavailability. Clin Pharmacol Ther 200; 77(4):291-301.

Shelton MJ, Wynn HE, Hewitt RG, DiFrancesco R. Effects of grapefruit juice on pharmacokinetic exposure to indinavir in HIV-positive subjects. J Clin Pharmacol 200; 41:435-42.

Sigusch, H., Henschel, L., Kraul, H., Merkel, U., and Hoffmann, A. Lack of effect of grapefruit juice on diltiazem bioavailability in normal subjects. Pharmazie 199; 49(9):675-679.

Sigusch, H., Hippius, M., Henschel, L., Kaufmann, K., and Hoffmann, A. Influence of grapefruit juice on the pharmacokinetics of a slow release nifedipine formulation. Pharmazie 199; 49(7):522-524.

Soldner A, Christians U, Susanto M, et al. Grapefruit juice activates P-glycoprotein-mediated drug transport. Pharm Res 199; 16:478-85.

Soons, P. A., Vogels, B. A., Roosemalen, M. C., Schoemaker, H. C., Uchida, E., Edgar, B., Lundahl, J., Cohen, A. F., and Breimer, D. D. Grapefruit juice and cimetidine inhibit stereoselective metabolism of nitrendipine in humans. Clin Pharmacol Ther 199; 50(4):394-403.

Sugimoto, K., Araki, N., Ohmori, M., Harada, K., Cui, Y., Tsuruoka, S., Kawaguchi, A., and Fujimura, A. Interaction between grapefruit juice and hypnotic drugs: comparison of triazolam and quazepam. Eur J Clin Pharmacol 200; 62(3):209-215.

Sullivan DM, Ford MA, Boyden TW. Grapefruit juice and the response to warfarin. Am J Health-Syst Pharm 199; 55:1581-3.

Takanaga H, Ohnishi A, Matsuo H, et al. Pharmacokinetic analysis of felodipine-grapefruit juice interaction based on an irreversible enzyme inhibition model. Br J Clin Pharmacol 200; 49:49-58.

Takanaga H, Ohnishi A, Murakami H, et al. Relationship between time after intake of grapefruit juice and the effect on pharmacokinetics and pharmacodynamics of nisoldipine in healthy subjects. Clin Pharmacol Ther 2000:67:201-14.

Tapaninen T, Neuvonen PJ, Niemi M. Orange and apple juice greatly reduce the plasma concentrations of the OATP2B1 substrate aliskiren. Br J Clin Pharmacol 201; 71:718-26.

Troisi RJ, Willett WC, Weiss ST, et al. A prospective study of diet and adult-onset asthma. Am J Respir Crit Care Med 199; 151:1401-8.

Unger M, Frank A. Simultánní stanovení inhibiční účinnosti bylinných extraktů na aktivitu šesti hlavních enzymů cytochromu P450 použitím kapalinové chromatografie / hmotnostní spektrometrie a automatizované extrakce on-line. Rapid Commun Mass Spectrom 200; 18: 2273-81.

Uno T, Ohkubo T, Sugawara K, et al. Effects of grapefruit juice on the stereoselective disposition of nicardipine in humans: evidence for dominant presystemic elimination at the gut site. Eur J Clin Pharmacol 200; 56:643-9.

Uno, T., Ohkubo, T., Motomura, S., and Sugawara, K. Effect of grapefruit juice on the disposition of manidipine enantiomers in healthy subjects. Br J Clin Pharmacol 200; 61(5):533-537.

van Agtmael MA, Gupta V, van der Graaf CA, van Boxtel CJ. The effect of grapefruit juice on the time-dependent decline of artemether plasma levels in healthy subjects. Clin Pharmacol Ther 199; 66:408-14.

van Agtmael MA, Gupta V, van der Wosten TH, et al. Grapefruit juice increases the bioavailability of artemether. Eur J Clin Pharmacol 199; 55:405-10.

Varis T, Kivisto KT, Neuvonen PJ. Grapefruit juice can increase the plasma concentration of methylprednisolone. Eur J Clin Pharmacol 200; 56:489-93.

Veronese M, Burke J, Dorval E, et al. Grapefruit juice (GFJ) inhibits hepatic and intestinal CYP3A4 dose-dependently. Clin Pharmacol Ther 200; 67:151 (abstract PIII-37).

Veronese ML, Gillen LP, Burke JP, et al. Exposure-dependent inhibition of intestinal and hepatic CYP3A4 in vivo by grapefruit juice. J Clin Pharmacol 200; 43:831-9..

Von Woedtke T, Schluter B, Pflegel P, et al. Aspects of the antimicrobial efficacy of grapefruit seed extract and its relation to preservative substances contained. Pharmazie 199; 54:452-6.

Weber A, Jager R, Borner A, et al. Can grapefruit juice influence ethinylestradiol bioavailability? Antikoncepce 199; 53:41-7.

Xiong H, Li Y, Slavik MF, Walker JT. Spraying chicken skin with selected chemicals to reduce attached Salmonella typhimurium. J Food Prot 199; 61:272-5.

Yasui N, Kondo T, Furukori H, et al. Effects of repeated ingestion of grapefruit juice on the single and multiple oral-dose pharmacokinetics and pharmacodynamics of alprazolam. Psychopharmacology (Berl) 200; 150:185-90.

Yee, G. C., Stanley, D. L., Pessa, L. J., Dalla, Costa T., Beltz, S. E., Ruiz, J., and Lowenthal, D. T. Effect of grapefruit juice on blood cyclosporin concentration. Lancet 4-15-199; 345(8955):955-956.

Yin OQ, Gallagher N, Li A, et al. Effect of grapefruit juice on the pharmacokinetics of nilotinib in healthy participants. J Clin Pharmacol 201; 50:188-94.

Zaidenstein R, Avni B, Dishi V, et al. Effect of grapefruit juice on the pharmacokinetics of losartan in healthy volunteers. Clin Pharmacol Ther 199; 65:(abstract PI-60).

Zaidenstein R, Dishi V, Gips M, et al. The effect of grapefruit juice on the pharmacokinetics of orally administered verapamil. Eur J Clin Pharmacol 199; 54:337-40.

Zhang YD, Lorenzo B, Reidenberg MM. Inhibition of 11 beta hydroxysteroid dehydrogenase obtained from guinea pig kidney by furosemide, naringenin and some other compounds. J Steroid Biochem Mol Biol 199; 49:81-5.

Zitron E, Scholz E, Owen RW, et al. QTc prolongation by grapefruit juice and its potential pharmacological basis: HERG channel blockade by flavonoids. Circulation 200; 835:835-8.

Přírodní Léky obsáhlá databáze Consumer verzi. viz Natural Léky komplexní databáze verzi Professional. ÂTherapeutic Research fakulta 2009.

Ex. Ženšen, vitamin C, deprese