genitální bradavice (lidský papilomavirus) – přehled témat

Toto téma obsahuje informace o lidským papilomavirem (HPV), který způsobuje genitální bradavice a může také způsobit rakovinu děložního čípku. Pokud hledáte informace o změnách děložního čípku buněk nebo rakoviny děložního čípku, viz

Lidský papilomavirus (HPV) je jedním z nejčastějších pohlavně přenosných nemocí (STD). To je virus, který se může šířit přes kůži-až-kůže genitální kontakt. Existuje mnoho různých typů HPV. Některé typy způsobují genitální bradavice a jsou nazývány nízkým rizikem. A některé typy mohou vést k cervikální, anál, nebo rakovinu ústní dutiny a jsou nazývány vysoce rizikové. Neexistuje žádný známý lék na HPV, ale tam je vakcína, která může chránit před některými typy viru.

Genitální bradavice jsou kožní výrůstky v tříslech, genitální nebo anální oblasti. Mohou být různé velikosti a tvarů. Některé vypadají jako ploché bílými skvrnami, a jiní jsou hrbolaté, jako malé svazky květáku. Někdy nemůžete vidět bradavice vůbec.

HPV je virus. Některé druhy viru způsobují genitální bradavice a některé druhy způsobit abnormální změny děložního čípku buněk a rakoviny děložního čípku.

HPV a genitální bradavice se může šířit přes sex nebo kontakt pohlavních kůží na kůži s někým, kdo má virus.

Většina lidí infikovaných HPV nemají příznaky. Ale pokud ano, tyto příznaky mohou být tak mírná, že nemusí vědět, že jsou nakaženi. Příznaky mohou zahrnovat bolest, svědění a krvácení, nebo se může rozvinout viditelných genitálních bradavic.

Máte-li příznaky, budou pravděpodobně vyskytují 2 až 3 měsíce po infekci. Ale můžete mít příznaky od 3 týdnů až mnoho let po infekci.

Viditelné genitální bradavice objeví pouze během aktivní infekce. Ale je možné šířit virus, i když není možné vidět bradavice.

Pap test abnormální; Rakovina děložního hrdla.