dobří přátelé jsou pro vás dobré

“Musíš mít kamarády, aby se ten den trvat dlouho,” zpívá Bette Midler.

Dobří přátelé mohou pomoci váš život vydrží déle, taky.

Nedávná studie sledovala téměř 1500 starších lidí po dobu 10 let. Bylo zjištěno, že ti, kteří měli rozsáhlou síť přátel živi lidem s omezenými přáteli o více než 20%.

Proč? Někteří si myslí, dobří přátelé vás z dělat věci, které jsou špatné pro vás, jako je kouření a nadměrné pití. Přátelé mohou také odvrátit deprese, zvýšit vaše sebevědomí, a poskytnout podporu.

Jak lidé stárnou, mají tendenci být více selektivní při výběru přátel, a tak tráví více času s lidmi se jim líbí.

Úzké vztahy s dětmi a příbuznými, naproti tomu nemají téměř žádný vliv na dlouhověkost. Lynne C. Giles, jeden z výzkumníků, kteří tuto studii zdůraznil, že tyto rodinné vazby jsou důležité, prostě zdá, že mají malý vliv na přežití.

Spousta výzkumy ukázaly, sociální podporu a dobrý zdravotní stav jsou připojeny.

Jedna nedávná studie lidí s rakovinou vaječníků říká, že ty se spoustou sociální podpory mají mnohem nižší hladinu proteinu spojeného s více agresivní rakoviny. Tato zefektivnit jejich chemoterapeutické léčby.

V jiné studii, ženy s rakovinou prsu v podpůrné skupiny žil dvakrát tak dlouho jako ty, které nejsou ve skupině. Měli také mnohem méně bolesti.

Sheldon Cohen, PhD, profesor psychologie na Carnegie Mellon University v Pittsburghu, říká, že silný sociální podpora pomáhá lidem vyrovnat se stresem.

Tam může být širší účinky stejně, “říká Cohen. “Přátelé vám, abyste se lépe starat o sebe. A lidé s širšími sociálními sítěmi mají vyšší sebeúctu, a mají pocit, že mají větší kontrolu nad jejich životy.

Jiné studie ukazují, že lidé s omezenými přáteli zpravidla umírají dříve poté, co infarkt než lidé se silnou sociální sítě. Mít spoustu přátel může dokonce snížit vaše šance na nachlazení.

“Lidé se sociální podpory mají méně kardiovaskulární potíže a imunitní problémy a nižší hladiny kortizolu – stresového hormonu,” říká Tasha R. Howe, PhD, docent psychologie na Humboldt State University.

[Jsme] jsou sociální zvířata, a my jsme vyvinuli být ve skupinách, “říká Howe. “Vždy jsme potřebovali jiné pro naše přežití. Je to v našich genech. ”

Lidé s velkou sociální skupiny mají tendenci být více v klidu, což vede k lepšímu zdraví, říká Howe.

Své kamarády může být zdrojem stresu, ačkoli. Přátelé mohou způsobit větší stres než ostatní, protože jsme tolik starat o nich.

Julianne Holt-Lunstad, PhD, docent psychologie na Univerzitě Brighama Younga, říká, že jednání s lidmi, kteří způsobují střetl pocity v nás může zvyšovat krevní tlak více než jednání s lidmi, které se nám nelíbí.

Já a mí kolegové se zajímali o vztazích, které obsahují směs pozitivity a negativity, “říká.” Například máte rádi svou matku moc, ale přesto ji najít arogantní nebo kritické občas.

O; Inzerovat S U; Podmínky USA; Privacy Polic; Sponzor Polic; Kontaktujte nás

Holt-Lunstad a její kolegové zjistili, že krevní tlak byl nejvyšší, když lidé interakci s někým, měli smíšené pocity.

Máme podezření, že lidé cítíme pozitivní směrem k nám mohou ublížit, že mnohem více, když dělají sarkastický komentář, nebo nepřijdou přes nás, protože jsou pro nás velmi důležité, “říká. “Přátelé nám mohou pomoci vyrovnat se stresem, ale také mohou vytvářet napětí.

Takže bychom byli lépe mít žádné přátele vůbec? Stěží.

“Jedna věc, výzkum ukazuje, že jako něčí sociální síť zmenšuje, něčí riziko zvyšuje mortalita,” říká Holt-Lunstad.

Jak moc? Říká, že je to skoro stejně jako pokud kouříte.

A co Samotáři? Jsou vystaveny většímu riziku úmrtí, protože chtěl být sám?

Pouze tehdy, pokud se cítí osamělý.

Užívání drog mezi mladými lidmi je vyšší u těch, kteří tvrdí, že jsou osamělí. Starší osamělí lidé mají tendenci mít vyšší krevní tlak a sníženou kvalitu spánku. Byli také více napětí a úzkosti.

V jedné studii, vysokoškoláci prváci, kteří měli menší sociální sítě a prohlašoval, že je osamělý měl slabší imunitní odpověď na očkování proti chřipce. Také měli vyšší hladiny stresových hormonů v krvi.

Obecně platí, že ženy jsou lepší na udržení kamarády než muži. Ženy mají tendenci “a ujmout,” říká Shelley E. Taylor, PhD, profesor psychologie na UCLA. Reagují na stres tím, že chrání, pečující a hledá podporu od ostatních. Tento model upravuje převíjení, dávat, a přijímání sociální podpory, říká Taylor. Snižuje psychické a biologické zátěže.

Margaret Gibbs, PhD, profesor psychologie na Fairleigh Dickinson University, říká, že muži a ženy souvisí s ostatními různě po celý život.

Samci přátelství jsou o navzájem pomáhat – zašívání sekačku, takové věci, “říká Gibbs. “Ženské přátelství mívají větší emocionální obsah – poslouchá příběhy přátel a přichází s užitečnými řešeními.

ZDROJE

Giles, L. Journal of Epidemiology a Community Health, 2005.

Constanzo, E. Cancer, 15 července 2005.

Spiegel, D. Lancet, 1989.

Sheldon Cohen, PhD, profesor psychologie, Carnegie Mellon University.

Tasha R. Howe, PhD, docent psychologie, Humboldt State University.

Julianne Holt-Lunstad, PhD, docent psychologie, Brigham Young University.

Cacioppo, J. Psychosomatická medicína, květen / červen 2002.

Pressman, S. Health Psychology, 2005.

McPherson, M. Sociological Review, červen 2006.

Shelley E. Taylor, PhD, profesor psychologie, UCLA.

Margaret Gibbs, PhD, profesor psychologie, Univerzita Fairleigh Dickinson University, Teaneck, NJ.

najít na